•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

گزارشی از مهران زهرا کار, زندانی سیاسی محبوس در بند هشت سالن نه زندان اوین

0
330

مهران زهراکار, فعال مدنی محبوس در بند ۸ سالن ۹ زندان اوین در حالی تحل حبس میکند که در روند دادرسی پرونده خود, بدون در اختیار داشتن وکیل و با پرونده سازی از سوی ارگانهای امنیتی با اتهام توهین به رهبری توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه ای به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم گردید. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, مهران زهراکار فعال مدنی محبوس در بند ۸ سالن ۹ زندان اوین با اتهام توهین به رهبری در فضای مجازی  در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه ای به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم گردید که این فعال مدنی به صرف فعالیت در فضای مجازی, اظهار نظر و انتشار افکار و نظریات خود درغالب مقاله و دست نوشته با اتهام توهین به رهبری, آذر ماه سال گذشته  ضمن دریافت احظاریه به دادسرای ناحیه ۳۳ احضار گردید و چند روز بعد در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل گردید و در زمان بازداشت نیروهای امنیت منزل این فعال مدنی را  مورد تفتیش قرار داده و برخی لوازم شخصی وی را ضبط و با خود بردند . نهایتا, این فعال مدنی پس از سپری کردن پنج روز بازداشت  با  صدور قرار وثیقه ۲۵ میلیون تومانی بطور موقت آزاد گردید.

بنقل از یک منبع مطلع ضمن تائید عدم رسیدگی عادلانه در روند دادرسی پرونده این فعال سیاسی در گفتگوئی با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت, در اسفند ماه سال گذشته پرونده این فعال سیاسی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب جهت محاکمه ارسال گردید و قاضی محمد مقیسه ای رئیس دادگاه, بدون در نظر گرفتن این نکته که این فعال سیاسی بدلیل مشکلات مالی توانائی در اختیار داشتن وکیل را ندارد و از سوی دیگر با پرونده سازی ارگانهای امنیتی در ایران که همیشه با سرکوب فعالان مدنی و فعالان فضای مجازی سعی درلاپوشانی موارد نقض حقوق شهروندان در ایران را دارند, این فعال سیاسی را به اتهام توهین به رهبری به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت, فعال مدنی ضمن قبول نداشتن اتهامات منتسبه از در خواست تجدیدنظر در حکم صادره از در خواست تجدیدنظر خواهی برحکم صادره انصراف داد و با قطعی شدن حکم این فعال مدنی مهران زهرا کار ۲۷ تیر ماه سالجاری توسط نیروهای امنیت بازداشت و جهت تحمل دو سال حبس تعزیری زندان اوین, بند ۸ سالن ۹ منتقل گردید. 

سرکوب آزادی بیان از جمله موارد نقض حقوق بشر و نقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جملع مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های بین المللی میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق شهروندان بر ابراز عقیده و انتشار افکار و نظریات خود به هر طریق ممکن تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: