•                  
چهارشنبه , ۰۴ خرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 25

گزارشی از وضعیت حمزه درویش در بیست و ششمین روز از اعتصاب غذا

0
278

پلوی.PNGحمزه درویش زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که در بیست و ششمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود به سر می برد در حالی که توانی برای راه رفتن ندارد بوسیله ویلچر و به کمک سایر زندانیان تردد می کند. بدلیل امتناع زندانی از دریافت سرم، هر روز برگه ای تحت عنوان “امتناع از درمان” توسط بهداری زندان به نام او ثبت می شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، حمزه درویش زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که در بیست و ششمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود به سر می برد، در طول هفته گذشه به دلیل وخامت حال چندین مرتبه از زندان به مرکز درمانی خارج از زندان منتقل شده است. یک منبع نردیک به خانواده درویش ضمن تایید وخامت حال این زندانی در توضیح آخرین وضعیت حمزه، توضیح داد: “مسئولین زندان هیچگونه توجهی به خواسته اش تا امروز نکرده اند، تنها کاری که برای حمزه انجام میدهند این است که هر روز برگه اعتصابش را تایید میکنند و برای بهداری میفرستنش یا اگر حالش بد باشد نتواند با پای خود به بهداری برود فشارش را در همان بند میگیرند و بعد از او میخواهند اجازه تزریق سرم بدهد و وقتی حمزه امتناع می کند برگه امتناع از درمان را برایش پر میکنند”.

در حالی که این زندانی حتی قادر به راه رفتن و ایستادن بر روی پای خود نیست و با ویلچر جابجا می شود، دیگر قدرت تکلم هم ندارد و وزنش بیش از ۱۱ کیلوگرم کم شده است مسئولین زندان تا کنون هیچ واکنشی به این اقدام اعتراضی و وضعیت بحرانی درویش نشان نداده اند.

حمزه درویش، زندانی ۲۴ ساله اهل تالش مدعی است در سال ۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده است و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. وی مدتی پیش بصورت غیرمنتظره بازداشت و به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای درویش از شرایط روحی و جسمی بسیار نامناسبی برخوردار است بطوریکه قادر به انجام امور روزمره و فردی خود نیست.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “حمزه از نظر خانواده که او را دیده اند و می شناسند عملا بیماری جدی روانی دارد. جای او اساسا در زندان نیست بلکه باید هر چه سریعتر به یک مرکز درمانی منتقل شود”.

لازم به یادآوری است هرانا پیش تر نیز گزارش کرده بود حمزه درویش زندانی جوانی است که از مشکلات جدی روحی و روانی در رنج است. آقای درویش ماهها قبل و پیش از اینکه وضعیت روحی او آنقدر نامناسب شود که امکان نگارش منظم را از دست بدهد نامه ای خطاب به افکار عمومی نوشت و در آن به شرح سرگذشت خود پرداخت و از نهادهای مدافع حقوق بشر طلب استمداد کرد.

این زندانی سنی مذهب در انتهای یکی از این نامه ها می آورد “من جوانی ۲۴ ساله بودم قربانی یک جنایت شدم . طبق کدام قانون و کدام منطق و کدام وجدان کسی که قربانی شده را مجازات باید کرد؟ اکنون از سازمان عفو بین الملل و نهادها و سازمانهای حقوق بشری و تمام وجدانهای بیدار میخوام ندای مظلومیت و بی گناهی من را بشنوند و از آنها خواهانم تا در راستای احقاق حقوق حقه ی من تمام تلاششان را بکار گیرند.”

همانطور که اشاره شد نامه مورد اشاره به تاریخ ماهها قبل است که اکنون قسمتهایی از آن منتشر می شود. در طی مدت سپری شده وضعیت روحی آقای درویش به وخامت گذاشت.

او که در نامه خود از اعلام اعتراض به حکم صادره می گوید در روزهای اخیر حکم تایید نهایی مجازات صادره را دریافت کرده است، به این معنی که اساسا اعتراض او به حکم در نظر گرفته نشده و از محکومیت ۱۸ سال حبس تعزیری با احتساب ماده ۱۳۴ مدت ۱۵ سال را لازم است تحمل کند.

وضعیت این جوان تالشی در زندان رجایی شهر کرج به حدی وخیم شده است که عملا قادر به همزیستی با سایرین و انجام امور اولیه خود در زندان نیست. شرایط روانی وخیم او در سایه بی توجهی مسئولین هر روز به وخامت می گراید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: