•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

گزارشی از وضعیت بند ۸ سالن ۱۰ در زندان اوین

0
357

زندان اوین گزارش.jpgزندانیان محبوس در بند ۸ سالن ۱۰ زندان اوین که در این بند بدلیل عدم تفکیک جرائم زندانیان سیاسی, عقیدتی, امنیتی, در کنار دیگر جرائم بصورنت مختلط نگهداری می شوند از آب گرم و سایر امکانات مورد نیاز و همچنین برخورداری از وسائل گرم کننده و غذای مناسب محروم هستند.

 گزارش حقوق بشر در ایران, بند ۸ سالن۱۰زندان اوین که در آن بدون توجه به آئین نامه سازمان زندانها مبنی بر اصول تفکیک جرائم, زندانیان سیاسی و امنیتی در کنار زندانیان جرائم غیر سیاسی و امنیتی نظیر اتهامات مالی و یا قتل نگهداری می شوند و حتی بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی گمنام هستند که به علت گمنام بودنشان در سکوت خبری رسانه ها بیشترین ظلم و محدودیت و آزارها را نسبت به آنها انجام می دهند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, بدلیل عدم توجه مسئولان زندان اوین مبنی بر تامین امکانات اولیه نظیر آب گرم و سایر امکانات و برخورداری از سایر لوازم  و با توجه به شروع فصل سرما تامین وسائل گرم کننده, زندانیان محبوس در این بند را در شرایط بسیار وخیمی قرار داده است. همچنین, در بند ۸ سالن۱۰زندان اوین در حدود ۲۵ روز است که بدلیل عدم توانائی در تامین امکانات برای تهیه آب گرم به جهت حمام و استفاده سایر زندانیان محبوس برای نظافت هیچگونه توجهی از طرف مسئولین زندان و حتی قسمت تاسیسات و نگهداری زندان اوین نشده است که همین مسئاله با توجه به شروع فصل سرما در پائیز و کم بودن بنیه جسمانی زندانیان محبوس در این بند باعث بروز سرماخوردگی و دیگر بیماریهای عفونی در بین زندانیان شده است و با توجه به اعتراضات زندانیان محبوس در بند۸ سالن۱۰هیچ گونه ترتیب اثری در جهت مرتفع کردن نیاز این افراد که به جهت حقوق انسانی باید حقوق آنها به رسمیت شناخته شود از طرف مسئولان زندان اوین صورت نگرفته است و آنها با بیان این که در تامین امکانات برای بند ۸ سالن ۱۰ در زندان اوین به لحاظ مالی قادر به تامین بودجه نمی باشند از رفع نیاز این بند به آب گرم  و سایر امکانات مورد نیاز, سر باز می زنند.
این منبع مطلع در ادامه گفت, بند۸سالن۱۰زندان اوین بقدری کثیف است که زندانیان در بدو ورود به آنجا دچار بیماریهای عفونی میشوند و بدلیل اینکه دارو هم در دسترس ندارند، بیماریهای آنها طولانی میشود. این بند نسبت به بندهای دیگر از یک مشکل دیگر هم در عذاب است و همانطور که از قبل گفته شد آنهم تفکیک نشدن زندانیان با جرائم مختلف به شکلی که زندانیان جرائم خطرناک و قاچاقچیان مواد مخدر بین زندانیان سیاسی و امنیتی نگهداری میشوند و در بسیاری از موارد زندانیان عادی اغلب توسط زندانبانان برای آزار زندانیان سیاسی خریده میشوند.

این منبع مطلع در ادامه گفت, از نظر کیفیت غذای این بند میتوان به طور قطع تائید کرد که دارای کیفیت بسیار پائینی میباشد و حتی از نظر مواد غذائی بکار گرفته شده در داخل غذاهای این بند به وضوح میتوان تشخیص دادکه از مواد غذائی فاسد و تاریخ مصرف گذشته استقاده می شود که همین مساله باعث شیوع بیماریهای روده و معده در بین زندانیان محبوس در این بند شده است.
این منبع همچنین گفت, این بند نسبت به بندهای دیگر از یک مشکل دیگر هم در عذاب است آنهم تفکیک نشدن زندانیان با جرایم مختلف به طوریکه زندانیان قاتل و خطرناک و قاچاقچی بین زندانیان سیاسی و امنیتی نگهداری میشوند زندانیان عادی اغلب توسط زندانبانان برای آزار زندانیان سیاسی خریده میشوند.

در این زندان در اکثر مواقع وسایل شخصی زندانیان، اعم از شامپو و پوشاک یا دارو توسط زندانیان غیر سیاسی و خلافکار و سربازان داخل زندان دزدیده میشود و هیچ امنیتی از این لحاظ در زندان نمیباشد. زیرا زندانیان سیاسی و امنیتی ما میان زندانیانی همچون قاچاقچی و چاقو کش و دزد و افراد خطرناک و غیر قابل اعتماد و مجرم، و در یک اتاق و بند دوران محکومیت و زندان خود را میگذرانند. همچنین اخیرا مسئول بند۸سال۱۰به زندانیان گفته است که بدلیل عدم تامین بودجه مالی برای خریداری مواد شوینده از این پس خود زندانیان این بند موظف هستند با هزینه شخصی خود نسیبت به تامین مواد شوینده اقدام نمایند.

در این بند همچنین تعداد زندانیان سیاسی و امنیتی شناخته نشده و گمنام فراوان است که به علت عدم شناخت آنها و گمنام بودنشان بیشترین ظلم و محدودیت و آزارها را نسبت به آنها انجام می دهند.

در این بند زندانی در سخت ترین نوع شکنجه و آزار مداوم نگهداری میشود و هیچ آرامشی ندارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: