پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

گزارشی از وضعیت محمد بسیج، زندانی عقیدتی محبوس در زندان قم

0
83

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۴خرداد ماه ۱۴۰۲، محمد بسیج، زندانی عقیدتی و از پیروان جریان یمانی، در زندان ساحلی قم دوران حبس خود را سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۴ خرداد ماه ۱۴۰۲، محمد بسیج، ساکن استان قم، روحانی دگراندیش مذهبی، از پیروان جریان یمانی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان ساحلی استان قم، در حال تحمل دوران محکومیت تعزیری ۷ سال و ۶ ماه خود است اما از حقوق اولیه یک زندانی برای اعزام به مرخص و استفاده از حق آزادی مشروط محروم است. 

یک منبع نزدیک به این زندانی دگراندیش مذهبی به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت:”در حالی که محمد بسیج از مهر ماه ۱۳۹۸ دوران محکومیت تعزیری ۷ سال و ۶ ماه خود را در زندان بسر برده اما اخیرا درخواست آزادی مشروط او توسط دادستان استان قم رد شده و این در حالی است که تمام شرایط برای استفاده از حق آزادی مشروط را دارا است.” 

لازم به اشاره است، محمد بسیج، در تاریخ ۴ شهریور ١٣٩٧، توسط نیروهای امنیتی در استان قم به اتهام (دگراندیشی و هواداری از جریان یمانی) بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی استان قم و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام چندی بعد با تودیع وثیقه آزاد شد. 

با آِغاز مراحل دادرسی، محمد بسیج، توسط شعبه دادگاه انقلاب استان قم، محاکمه از بابت اتهام (اقدام علیه امنیت ملی) به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم پس از ابلاغ و اعلام اعتراض در دادگاه تجدیدنظر استان قم عینا تائید شد. 

پس از اتمام مراحل دادرسی و قطعی شدن این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان قم، محمد بسیج، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۸، برای سپری کردن دوران محکومیت ۷ سال و ۶ ماه خود بازداشت و به زندان ساحلی قم منتقل شد. 

جریان یمانی، نوعی از باروهای مذهبی مسلمانان شیعه است که به بارو آنها سید یمانی شخصیتی در آخر زمان است و به همراه سید خراسانی و سفیانی هر ۳ در ۱ سال و ۱ ماه و ۱ روز پشت سرهم خروج خواهند کرد و زمان خروج این ۳ تن ۶ ماه پیش از ظهور مهدی امام ۱۲ شیعیان خواهد بود. آنها همچنین اعتقاد دارند هم ‌زمان با شورش و خروج سفیانی در شام، او هم خروج کرده و مردم را به عقیده شیعه به حق و حقیقت دعوت می‌کند. این دسته از باورمندان معتقدند که سید یمانی از فرزندان زید پسر علی است.

احمد الحسن, رهبر جمعیت مذهبی بنام انصار المهدی مدعی است نسبت وی به (حضرت مهدی) که امام ۱۲ شیعیان است باز می‌گردد. او همچنین مدعی است که از علم امام ۱۲ شیعیان بهره برده و در پایان سال ۱۹۹۹ میلادی و با دستور او دعوت یمانی را آغاز کرده است. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

ارعاب و تهدید بر اقلیتهای مذهبی و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی بر آنها به سبب باورهای مذهبی آنها ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاپیروان سایر ادیاننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسیمانیپیروان جریان یمانی در مشهدپیروان اقلیتهای مذهبیمحمد بسیجحقوق شهروندینمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانجریان یمانیهسرکوب پیروان جریان یمانی در ایرانپیروان جریان یمانی در قممحمد بسیج زندانی عقیدتیآزادی مشروطزندانیان عقیدتیزندانیان عقیدتی در ایرانسرکوب جریان یمانی در ایرانمحاکمه اقلیتهای مذهبیپیروان یمانی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان اقلیتهای مذهبی در ایراناحمدابن موسیزندانیان سیاسیزندان ساحلی قمحقوق شهرونیدجریان یمانی در اهوازنقض حقوق اقلیتهای مذهبیاحمد ابن حسندگراندیشان مذهبی در ایرانجریان یمانیفعال مذهبی جریان یمانیپیروان جریان یمانی در اهوازپیروان جریان یمانیآزادی مشروط زندانیان عقیدتیزندانی عقیدتیدگراندیشی در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانپیروان جریان یمانی در ایرانحق آزادی مشروطپیروان جریان یمانیهحق دگراندیشی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیجریان یمانی در ایرانفعالیت اقلیتهای مذهبیمحمدبسیج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: