•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

گزارشی از وضعیت نابسامان زندانیان سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز

0
556

زندان شیبان اهواز از جمله زندانهائی در ایران است که همانند زندان مرکزی اراک و چندین زندان دیگر کشور ,زندانیان محبوس در آن بدون رعایت اصل تفکیک جرائم و از سوی دیگر با توجه به تفاوت عقاید و دیدگاههای افراد  محبوس هستند که همین مورد بعضا باعث ایجاد تنش و درگیری فیزیکی در بین زندانیان محبوس در آن زندان شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, عدم رعایت اصل تفکیک جرائم که بر نگهداری افراد جدای از دیگدیگر بر حسب اتهامات و نوع جرم از جمله مواردی است که در زندان شیبان اهواز مورد توجه مسئولان آن زندان نیست و همین مساله باعث بروز درگیری و افزایش فشار بر زندانیان سیاسی در این زندان شده است. این فشارها در روزهای اخیر به تنش و خشونت منتهی شده است. گفته می‌شود تعدادی از زندانیان سیاسی در اعتراض به این رفتار مسئولین دست به اعتصاب غذا زده و خواهان رعایت اصل تفکیک جرائم شده اند و مسئولین زندان شیبان اهواز با استفاده از اختلافات عقیدتی زندانیان و رعایت نکردن اصل تفکیک جرائم، زندانیان سیاسی این زندان را تحت فشار مضاعف قرار داده‌اند. یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت, “مسئولین زندان شیبان اهواز با علم به اینکه جابه‌جایی زندانیان با عقاید مختلف باعث بروز درگیری میان زندانیان می ‌شود، اقدام به این گونه جابجایی‌ها می‌کنند. این روش مسئولین طی هفته‌های اخیر باعث افزایش فشار بر زندانیان سیاسی شده است.” تنش بین این زندانیان به دلیل تفاوت های بنیادین فکری موجب افزایش فشار بر زندانیان شده است. این گمانه در این میان مطرح است که مسئولان زندان از تضاد عقاید گروه های زندانی برای افزایش فشار بر آنان استفاده ابزاری می‌کنند.

این منبع مطلع در ادامه گفت, دست کم ۸ تن از زندانیان محبوس در این زندان به نام‌های علی ساعدی، محمد على عمورى، جابر آلبوشوکه، مختار آلبوشوکه، عبدالزهرا هلیچى، یحیى ناصرى، ناظم بریهى و عبدالامام زایرى در اعتراض به این برخورد مسئولین از روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

از سوی دیگر “زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز جا برای خوابیدن ندارند و بر روی زمین می‌خوابند، در هر اتاق بین ۲۷ تا ۳۰ نفر زندانی ساکن هستند. همچنین این افراد  برای استفاده از سرویس بهداشتی مجبور هستند تا ساعت‌ها در صف بایستند و علاوه بر آن اوضاع بسیار بد بهداشتی و  عدم وجود خدمات پزشکی و کیفیت نامناسب تغذیه زندانیان باعث بروز بیماریهای بسیاری از زندانیان شده است”.

در پی این اقدام اعتراضی، زندانیان سیاسی محبوس در این زندان از ملاقات و ارتباط تلفنی با خانواده خود نیز محروم شده‌اند.

علاوه بر این زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز به دلیل افزایش تعداد زندانیان در این زندان با مشکلات مضاعفی مواجه شده‌اند.

زندان شیبان اهواز که با نام زندان مرکزی اهواز نیز شناخته می‌شود؛ پیش از این یک مرکز خوددرمانی معتادان بوده که معتادین در این محل جهت ترک اعتیاد نگهداری می‌شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: