•                  
چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 18

گزارش حدود ۱۲۰۰ مورد مسمومیت کودکان با موادمخدر

0
258

163-24-765x510رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه سال گذشته ۱۱۸۹ مورد مسمومیت کودکان با مواد مخدر گزارش شد گفت: «از این تعداد پس از بررسی‌های لازم ۴۶۷ کودک به بهزیستی تحویل، ۶۴۷ نفر به خانواده و ۶۰ نفر به اقوام سپرده شدند و ۱۵ کودک نیز فوت کردند.»

به گزارش حقوق بشر در ایران، حسین اسدبیگی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به  مأموریت های اورژانس اجتماعی در خصوص کودکان مبتلا به مسمومیت با مواد مخدر اظهار کرد: «سال گذشته همکاران ما با کمک مردم، نهادهای مردمی و منابع مختلف و بخصوص مراکز درمانی وارد امر رسیدگی به وضعیت کودکان مسموم شده با مواد مخدر که عمدتاً از مادران معتاد به دنیا می‌آیند، شدند.» رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور افزود: «بر اساس گزارشات استانی در سال ۹۵، ۱۱۸۹ مورد کودک مسموم با مواد مخدر مشاهده شد.»

اسدبیگی ادامه داد: «باید برای این کودکان سم زدایی در درمانگاه انجام شود به همین خاطر بسیاری از این خانواده‌ها کودک خود را به بیمارستان می‌آورند.»

وی با بیان اینکه در مواردی لازم است پدر و مادر دادگاهی شوند گفت: «عده‌ای از این کودکان با حکم قاضی به مراکز شبه خانواده و شبانه روزی بهزیستی سپرده می‌شوند و عده‌ای هم به خانواده برمی گردند. تعدادی هم به اقوام خانواده تحویل می‌شوند. متاسفانه بعد از مدتی بسیاری از خانواده این کودکان که  به مراکز ارجاع داده می‌شوند حکم گرفته و آنها را به خانواده باز می‌گردانند.»

رئیس مرکز فوریتهای اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه به اعلام ریز آمار این کودکان پرداخت و افزود: «همانطور که گفته شد در مجموع ۱۱۸۹ مورد مسمومیت با مواد مخدر گزارش شد که ۶۰۰ مورد دختر و  ۵۸۹ مورد پسر بودند. از مجموع این آمار ۶۳۹ مورد نوزاد و مابقی در سنین بالاتر قرار داشتند.»

اسدبیگی افزود: «از این میزان ۸۴۹ مورد از سوی مراکز درمانی گزارش شده بودند. پس از بررسی‌های لازم ۴۶۷ کودک به بهزیستی تحویل داده شدند، ۶۴۷ نفر به خانواده و ۶۰ نفر به اقوام سپرده شدند و ۱۵ کودک نیز فوت کردند.»

به گفته وی استان‌های تهران، کرمان، کرمانشاه و خراسان جنوبی به ترتیب دارای بیشترین موارد گزارش شده در این خصوص بودند.  به لحاظ رده سنی نیز می‌توان گفت بیشترین موارد مسمومیت مربوط به نوزادان و کمترین موارد مربوط به گروه سنی ۱۱ تا ۱۸ سال بوده است.

رئیس مرکز فوریتهای اجتماعی بهزیستی کشور  در پاسخ به اینکه آیا در رده سنی ۷ تا ۱۸ سال موارد اخراج از مدرسه هم مشاهده شده است یا خیر گفت: «مدرسه سعی می‌کند این کودکان را تا جایی که می‌شود اخراج نکند زیرا  ترک تحصیل زودهنگام از عوامل مهم آسیب‌های اجتماعی است. اخیراً آموزش‌وپرورش با کمک قوه قضائیه  و بهزیستی طرحی تحت عنوان “نماد”  را برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در دست دارد.»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: