•                  
شنبه , ۰۹ اسفند , ۱۳۹۹
شنبه, فوریه 27

یازدهمین روز اعتصاب غذای مهین‌تاج احمدپور در زندان نشتارود تنکابن

0
219

lidk jh[مهین‌تاج احمدپور، زندانی سیاسی محبوس در زندان نشتارود تنکابن است که در جریان اعتراضات دیماه سال گذشته بازداشت و به ده ماه حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی که از روز دوشنبه ۱۹ شهریورماه در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی، مانع‌تراشی مسئولین در استفاده وی از تلفن زندان و تهدید شدن به بازکردن پرونده جدید دست به اعتصاب غذا زده بود با گذشت یازده روز کماکان به اعتصاب خود ادامه داده و با وجود وضعیت نامناسب جسمانی از دریافت خدمات درمانی محروم مانده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهین‌تاج احمدپور، از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه که از روز دوشنبه ۱۹ شهریورماه دست به اعتصاب غذا زده است، با وجود وخامت وضعیت جسمی از دریافت خدمات درمانی محروم مانده است. یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “روز پنج‌شنبه ۲۲ شهریورماه حال خانم احمدپور بد شده و وی از مسئولان زندان درخواست می‌کند که یا به بیمارستان اعزام شود یا مسئولان اجازه دهند که خانواده وی داروهایش را برایش بیاورند اما با بی‌توجهی به خواسته‌هایش مواجه شد. چند ساعت بعد به دلیل افت شدید فشار و وضعیت نامناسب جسمانی، هم‌بندیان وی او را جهت رسیدگی پزشکی و اعزام به مرکز درمانی به خارج از بند منتقل کردند و از مسئولان زندان خواستند به وضعیت ایشان رسیدگی کنند. با این حال چندی بعد مشخص شد که این زندانی جهت درمان و رسیدگی پزشکی اعزام نشده و مسئولان زندان او را به سلول انفرادی منتقل کرده و به او گفته بودند اگر اعتصاب خود را نشکند در سلول انفرادی خواهد ماند؛ در نهایت وی شب گذشته بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگردانده شده و کماکان به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد”.مهین‌تاج احمدپور که در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی، ممانعت رابط تلفن و مسئولین از استفاده وی از تلفن زندان و تهدید ریاست زندان و رئیس حراست زندان مبنی بر تشکیل پرونده جدید علیه وی دست به اعتصاب غذا زده است، در مدت زمان اعتصاب غذا کاهش وزن ۴ کیلوگرمی داشته است.
پیشتر یک منبع مطلع در رابطه با وضعیت جسمانی این زندانی حقوق بشر در ایران گفته بود: “خانم احمدپور به علت بیماری کمبود پلاکت خون هر ماه ملزم به دریافت ۷ واحد خون هستند و به علت ابتلای وی به این بیماری مشکوک به ابتلا به بیماری سرطان خون نیز بوده و برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری ناچار به تزریق آمپول‌هایی به طور منظم هستند. علی‌رغم وضعیت بیماری ایشان و وجود پرونده و دستور پزشک، مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستان جهت انجام آزمایشات و رسیدگی پزشکی جلوگیری می‌کنند.”

مهین‌تاج احمدپور شهروند ۴۶ ساله اهل تنکابن پیش از این به شغل دستفروشی مشغول بوده و در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته در شهر تنکابن همراه با ۱۴ تن دیگر بازداشت شد.

هشت تن از این افراد توسط دادگاه انقلاب این شهر طی حکمی که به صورت گروهی صادر شد، مجموعا به تحمل ۲۸ ماه و نیم حبس محکوم شدند. پیش‌تر نیز شش تن از این افراد در بخش دیگری از پرونده خود توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو تنکابن به ریاست قاضی ابراهیمی، جمعا به ۲۴ ماه حبس محکوم شده بودند.

خانم احمدپور در تاربخ ۱۲ اردیبشهت ماه توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو تنکابن به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و در تاریخ ۲۰ مردادماه توسط دادگاه انقلاب تنکابن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه درباره اتهام خانم احمدپور به گزارش مراجع انتظامی، تصاویر و بازبینی فیلم تجمعات اعتراضی در شهر تنکابن استناد کرده است.
حقوق بشر در ایران , پیش از این در گزارشی از سومین روز اعتصاب غذای مهین‌تاج احمدپور در زندان نشتارود خبر داده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: