•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

یورش مامورین امنیتى به منزل مریم ممبینى , احضار ایشان به دفتر نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات

0
392

مریم ممبینی.jpgماموران امنیتی شب گذشته به طور ناگهانی به منزل مریم ممبینی همسر کاووس سید امامی یورش بردند .

به گزارش حقوق بشر در ایران ,  رامین سید امامى فرزند خانم مریم ممبینی در صفحه توئیتر خود نوشت در‌حال حاظر خانه ما در تهران مورد هجوم ۲۰ تن از ضابطین ماموران امنیتی قرار گرفته که بازی ایران پرتغال در جریان است. مأموران با خود ۶ جعبه بزرگ آورده‌اند و آن را به زیرزمین خانه ما برده‌اند بدون اینکه به کسی اجازه دهند شاهد فعالیت‌هایشان باشد. آیا پس از نزدیک پنج ماه از مرگ پدرم هنوز مدارک‌شان کافی نیست؟ قصد دارند مدرکی در آنجا بکارند؟ ضابطین در حال حاضر در محل‌اند و کوچه را اشغال کرده‌اند. وکیل‌مدافع ما، آقای کیخسروی، در پایین منزل ما حاضر شد اما اجازه ورود نیافت. لطفاً این خبر را پخش‌کنید. پس از اینکه دیروز مادرمان، مریم، بیش از چهار ساعت در مکانی مجهول‌الهویه مورد بازجویی قرار گرفت، امروز هم در خانه‌اش زندانی شد تا معلوم نیست چه جمع‌آوری کنند. پیشتر چندین بار برای تهیه مدارک آمده بودند. او امشب پس از بازجویی‌ها در مقابل دوربین ضابطین، بار دیگر به بیمارستان رفت تا زخم‌های پیاپی در این چندین ماه را مرهمی بگذارد.

لازم به ذکر است , روز یکشنبه ۳ تیرماه، مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست که در زندان جان سپرد به دفتر نظارت و پیگیری احضار و بازجویی شد.

رامین سیدامامی پسر وی، با انتشار مطلبی در کانال تلگرام خود از این احضار خبر داد و گفت: “شخص دعوت کننده گفته بود از دفتر قوه قضاییه تماس می‌گیرد و برای ادامه روند پرونده، خانم ممبینی باید برای دادن توضیحاتی به آدرس گفته شده مراجعه کند؛ مکانی که خانم ممبینی به آن فراخوانده شده بود سردر رسمی نداشت. تنها نوشته شده بود «دفتر نظارت و پیگیری»”.

طی روزهای گذشته پیام درفشان وکیل مدافع خانواده کاووس سیدامامی از اعلام نظر نهایی پزشکی قانونی درباره علت مرگ او خبر داد و گفت که “پزشکی قانونی در گزارش خود علت مرگ را خفگی و فشار بر روی گردن اعلام کرده است و در فیلمی که به ما نشان دادند، دوربین آن قسمتی را که مرگ اتفاق افتاده است، نشان نمی‌دهد”.

لازم به ذکر است چندی پیش دو پسر کاووس سید امامی از جاستین ترودو، ‌نخست وزیر کانادا، ‌خواستند حکومت ایران را برای به گفته آنان “آزاد کردن مادرشان” تحت فشار قرار دهد. پیش از این رامین سید امامی فرزند کاووس سید امامی در حساب اینستاگرامش،‌ با اعلام خبر خروج خود و برادرش از کشور گفته بود که مامورین فرودگاه در آخرین لحظات مانع خروج مادرشان از ایران شدند و تاکید کرد که او و برادرش برای رفع ممنوع الخروجی مادرشان لحظه‌ای ساکت نخواهند شد.

رامین سید امامی در اسفندماه نیز در اطلاعیه خود درباره مرگ پدرش در زندان، گفته زمانی که مادرش به دادسرا احضار شده بود، پیش از آن که خبر مرگ همسرش را به او بدهند، به مدت سه ساعت او را بازجویی و تهدید کرده‌اند.

کاووس سید امامی استاد دانشگاه امام صادق از فعالان محیط زیستی است که اوایل بهمن به همراه چند نفر دیگر بازداشت و ۱۹ بهمن ۹۶ در زندان اوین درگذشت.

دادستان تهران اتهام این فعالان محیط زیستی را جاسوسی در حوزه محیط‌‌ زیست اعلام کرد و گفت: “این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط ‌زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند”.

جعفری دولت آبادی همچنین پیشتر گفته بود که سیدامامی «با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته، متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است.»

دادستان تهران همچنین ۲۹ بهمن سال ۹۶ با تاکید بر ضرورت افزایش نظارت ها در بازداشتگاه ها و زندان ها و حفظ حقوق متهمان زندان دستور داد تحقیقات در مورد پرونده فوت کاووس سیدامامی ادامه یابد و با «افراد مقصر» در این حادثه برخورد شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.