•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

یکی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر زاهدان به زندان منتقل شد.

0
399

download.jpgجلال ایرندگانی از شرکت کنندگان در تجمعات اعتراضی اخیر پس از ۲۸ روز به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

به گزارش گزارش حقوق بشر در ایران ، جلال ایرندگانی که پس از اعتراضات اخیر در کشور ماه گذشته بازداشت شده بود روز گذشته ۱۱بهمن ماه به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. آقای قنبرزهی ساکن روستای نوت شهرستان سرباز در مرکز این شهرستان_ کلات به علت مشارکت در تجمعات اعتراضی دی ماه بازداشت شده بود.  مجموعه اعتراضات رهبری‌نشده و حزب‌ناگرا در سراسر ایران است که از ۷ دی ۱۳۹۶ (۲۸ دسامبر ۲۰۱۷) از مشهد و شهرهای بزرگ استان خراسان آغاز شد. فراخوان شرکت در این تظاهرات که در آغاز «نه به گرانی» (پویش اعتراضات و تجمع مردمی) و اعتراض به سیاست‌های دولت حسن روحانی نامیده شد، در شبکه‌های اجتماعی انجام گرفت، ابتدا با خواست‌هایی اقتصادی، علیه فساد گستردهٔ دولتی-حکومتی و میزان بالای بیکاری بود؛ اما با فراخوان‌های بیشتر، دامنهٔ همگانی آن فراتر از مشکلات اقتصادی رفت و مخالفت‌ها با نظام سیاسی ایران به‌ویژه علیه ولایت فقیه و مقام‌دار آن، علی خامنه‌ای را نیز دربرگرفت.

«تنفر» از جمهوری اسلامی در میان مردم یکی از عوامل اصلی این اعتراضات در نظر گرفته شده و اقدامات و شعارهای ساختارشکن و تخریبگر نشان از وجود «تنفر» دارد. «نداشتن مطالبه مشخص»، «شروع حرکت از پیرامون به مرکز» از دیگر خصلت‌های این اعتراضات است. از دیگر ویژگی‌های مهم این اعتراضات این است که برخلاف سالهای ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸، اصلاح‌طلبان پشت آن نیستند.

همچنین گستردگی و پراکندگی در کشور و ماهیت ضدحکومتی، از ویژگی‌های آن هستند. تعیین شمار معترضان امکان‌پذیر نبود. بر اساس گزارش‌ها تا ۱۵ دی دست کم ۱۷۰۰ تن در این اعتراض‌ها در ۹ استان و در حدود ۱۰۰ شهر ایران بازداشت شده‌اند. طبق گزارش جدیدتر، تا ۱۹ دی بیش از ۳۷۰۰ تن در جریان این اعتراضات بازداشت شده‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.