•                  
جمعه , ۰۱ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 24

یک و نیم میلیون ایرانی تحصیلکرده در حال مهاجرت از کشور هستند

0
181

mohajerat_irani.jpgدر حال حاضر ۱/۵میلیون نفر در حال مهاجرت از کشور هستند که به طور عمده افراد نخبه و تحصیلکرده کشور را در برمی‌گیرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، یک و نیم میلیون ایرانی‌ در صف خروج از کشور هستند و این آمار مربوط به افرادی است که اقدام به مهاجرت کردند و نه کسانی که فکر خروج از کشور را دارند.  رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اوضاع فساد روز به روز وخیم‌تر شده است، گفت: در حال حاضر ۱/۵میلیون نفر در حال مهاجرت از کشور هستند که عمدتا افراد نخبه و تحصیلکرده کشور را در برمی‌گیرد. روزنامه بهار نیز روز گذشته در گزارشی به همین موضع پرداخت. در گزارش بهار آمده است یکی‌ از دلایل مهاجرت در حال حاضر فقر و امید به یافتن شرایط مادی بهتر است. از انقلاب ۵۷ تا امروز در دور‌ه‌های مختلف ایرانی‌‌ها اقدام به مهاجرت کرده اند. اولین موج خروج از کشور در سال‌های ابتدایی انقلاب به طور عمده به کشور‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان به دلیل انقلاب، تشکیل حکومت اسلامی و جنگ صورت گرفت اما موج دوم مهاجرت که تعداد بیشماری ایرانی‌ از کشور خارج شدند پس از انتخابات جنجالی سال ۸۸ و در همه سال‌های پس از آن تا امروز بوده است.

در توضیح موج دوم، کارشناسان به طور مشخص به اوضاع نابسامان اقتصادی و شرایط نامساعد اجتماعی اشاره می‌‌کنند که بخش وسیعی از اقشار مختلف جامعه را بر سر دوراهی ماندن یا خروج از کشور قرار داد.

آخرین نمودار، شاخص میزان فساد در کشور‌های جهان را نشان می‌‌دهد که ایران در رتبه ۱۳۱ قرار دارد؛ رتبه‌ای که اتفاقن یکی‌ از دلایل افزایش مهاجرت می‌‌تواند باشد.

ایرانی‌‌ها حالا نه در کشور‌های جهان اول که در کشور‌هایی‌ با شرایط اقتصادی نامناسب تر از ایران هم حضور دارند، افرادی که در سودای زندگی‌ بهتر، بی‌ وطن شدن را به ماندن در وطنی که چشم اندازی برای موفقیت ندارند ترجیح می‌‌دهند.

در این میان،به عنوان مثلن ایرانیان مقیم ترکیه نه برای شرایط اقتصادی بهتر که برای داشتن حداقل آزادی‌های اجتماعی و احتمال مهاجرت به کشوری مناسب حضور در کشور همسایه را انتخاب کرده اند.

شاید همین افزایش انگیزه‌ها برای خروج از کشور موجب شده دولت برای کسب درآمد چشم به جیب افرادی ببندد که می‌‌خواهند سرزمین خود را ترک کنند و عوارض خروج را به بیش از سه‌ برابر افزایش داده است. دولتی که با وعده گشایش اقتصادی آمد و البته اگرچه همچنان بر سر وعده‌هایش در زبان است اما نشان داد در عمل کار بر نیاید به سخندانی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: