•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

۱۱ ماه مطالبات مزدی کارگران سنگ پاسارگاد

0
391

img_15673-291x300-765x510.jpgکارگران کارخانه سنگ پاسارگاد، ۱۱ ماه حقوق طلبکارند، چون کارفرمای این شرکت توانایی پرداخت حقوق کارگران را ندارد .

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، کارگران کارخانه سنگ پاسارگاد، که تعداد آنها ۷۵ نفر است، بین ۸ تا ۱۱ ماه مزد پرداخت نشده طلب دارند. این وضعیت درحالی است که پیش از این تعداد ۵۰ کارگر دیگر این واحد سنگ‌بری در اسفند ماه سال ۹۵ پس از خاتمه قراردادهای کاری خود تعدیل شده بودند. یکی از کارگران کارخانه سنگ پاسارگاد در تشریح پرداخت مطالبات مزدی خود وهمکارانش گفت: ظاهرا کارفرما توانایی مالی لازم برای پرداخت مطالبات معوقه را ندارد و برای همین درصدد برآمده است تا از طریق دریافت وام بانکی این بدهی خود را تسویه کند. وی افزود: در همین راستا به تازگی کارفرما با یکی از بانکهای خصوصی وارد مذاکره شده است تا طلب هر کارگر را از طریق وامهای ۱۰ میلیونی جبران کند. این کارگر تاکید کرد: حتی در صورتی که این وام بانکی به تمامی کارگران باقیمانده سنگ پاسارگاد پرداخت شود بازهم این تسیلات پاسخگوی تمامی معوقات مزدی آنها نخواهد بود.

براساس این اظهارات قرار است مسئولیت بازپرداخت تمامی اقساط این تسهیلات برعهده کارفرما باشد اما ضمانت آنها برعهده خود کارگران سپرده شده است.

این کارگربا بیان اینکه برای تشکیل پرونده ودریافت وام هر چند روز یکبار کارگران به صورت گروهای چند نفره به تهران سفر می‌کنند افزود: نگرانی ما کارگران از این است در صورتی که کارفرما به هر دلیل توانایی پرداخت اقساط بانکی این وام‌ها را نداشته باشد مشکلات ما کارگران دو چندان خواهد شد.

طبق اظهارات یکی دیگر از کارگران پیش از این نیزبیمه تامین اجتماعی ما کارگران دست کم ۴ تا ۵ ماه به تاخیر افتاده بود که حدودا دو هفته پیش معوقات بیمه‌ای مان به تامین اجتماعی پرداخت شده است.

وی با تاکید بر پی گیری مسئولان استانی در مورد وضعیت کارخانه سنگ پاسارگاد و کارگرانش گفت: اگر مسئولان هر چه سریع‌تر به وضعیت کارخانه رسیدگی نکنند در آینده نزدیک شاهد تعطیلی کامل کارخانه وبیکاری کارگرانش خواهیم بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.