دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
دوشنبه, مارس 20

۲۰۰۰ زن بی خانمان در تهران؛ کودکان معتاد را بستری نمی‌کنند

0
394

kartoon-khab-12-765x510.jpgرئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران، از وجود دو هزار زن  بی‌خانمان در پایتخت خبر داد. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مهر، فاطمه دانشور در نشست خبری گفت: ما ۲۱ بازدید از حاشیه شهر تهران به ویژه هرندی داشتیم که عمده بازدیدها از ۲۳ شب تا سه صبح بوده است. این بازدیدها از محلات پرخطر منجر به ۶۳ گزارش در حوزه‌های زنان، کودکان، کارتن‌خوابی، ناامنی اجتماعی و … شد. رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه ما چالش اتباع را در بحث کودکان کار داریم، گفت: این اتباع ساکن ایران هستند و ما نیاز به ساختار نظام‌مند، قانونمند و زیرساخت برای حمایت از آنها داریم. دانشور افزود: شهرداری به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه ورود کند و هماهنگی بین بخشی هم وجود ندارد؛ به همین دلیل ما گزارش‌هایمان را به نهادهای مختلف و مسئول ارائه داده‌ایم.

حدود دو هزار زن بی خانمان در تهران داریم

وی با انتقاد از این موضوع که در مدیریت شهری نگاه مردانه قالب است، گفت: ما بازدیدهای متعددی از سامان‌سراها داشتیم؛ بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کارتن‌خواب زن در تهران داریم که مانند آقایان برای آنها گرمخانه مشخص نشده بود؛ در واقع برای زن‌ها فقط سامان‌سرا طراحی و دیده شده است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: این سامان‌سرا در لویزان و برای معتادان متجاهر ایجاد شده و نبود گرمخانه، NGOهای فعال و… نشان می‌دهد ما باید بر روی زنان کارتن‌خواب و معتاد تمرکز بیشتری داشته باشیم.

وی اضافه کرد: بیشتر خیریه‌های فعال در حوزه کودکان کار با خلاء فضا روبرو هستند.

نوزادان معتاد باید سم‌زدایی شوند

دانشور با اشاره به ۸۲ بازدید از سازمان‌های اجتماعی گفت: یکی از موضوعاتی که در این بازدیدها مورد توجه بود، فروش نوزادان توسط مادران معتاد بود.

وی تصریح کرد: این بازدیدها منتج به ابلاغیه‌ای شد که بچه‌هایی که مادر معتاد دارند، حتماً باید بعد از تولد سم‌زدایی شوند و به صورت فوریت این موضوع به بهزیستی اعلام شود تا آنها مسئولیت بچه را بر عهده بگیرند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران توضیح داد: این باعث شد ۷۰ درصد این کودکان که احتمال فروش آنها توسط مادران معتاد وجود داشت، به بهزیستی‌ها منتقل شوند.

دانشور با بیان اینکه نگران این بودیم که این بچه‌ها در بهزیستی رسوب کنند، گفت: قرار شد طول اقامت بچه‌ها در بهزیستی کاهش یابد؛ لذا ما طول اقامت آنها را به زیر ۶ ماه کاهش دادیم.

وی تأکید کرد: به ازای هر نوزاد شیرخوار، ۷ متقاضی پذیرش وجود دارد یعنی ما با کمبود متقاضی مواجه نیستیم.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات مهم ما این است که بیمارستان‌ها، کودکان معتاد را پذیرش نمی‌کنند و نیاز به حکم قضائی در این زمینه داریم؛ رفع این مشکل پروسه دشواری است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.