•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

۵.۶ میلیون بیکار در کشور/سیزده سال زمان برای پاسخ به تقاضای موجود بازار کار

0
299

13941004165227376785224-765x510.jpgبه گفته یک کارشناس اقتصادی: با محاسبه ۴۴ ساعت کار در هفته،حدود۵میلیون و۶۰۰۰هزار بیکار در کشور وجود دارد و با رویه موجود بیش از ۱۳ سال طول می‌کشد که فقط به تقاضای موجود بازار کار پاسخ دهیم.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری مهر، مهدی پورایثار، با تحلیل وعده‌های اشتغالزایی نامزدهای انتخاباتی گفت: این روزها کاندیداهای مخلتف وعده اشتغالزایی متفاوتی می‌دهند؛ روحانی از ایجاد یک میلیون شغل در سال، قالیباف از اشتغالزایی سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار شغل و آقای رئیسی نیز از اشتغال سالانه ۱.۵ میلیون نفر سخن می‌گویند. وی افزود: مسئله اینجاست که طرفداران دولت فعلی بدون توجه به وعده ایجاد یک میلیون شغل روحانی، اعلام می کنند نامزدهایی که وعده‌های اشتغالزایی می‌دهند افرادی پوپولیست هستند. به عنوان مثال آقای صادق زیبا کلام در یک گفتگو معتقد است با توجه به اینکه ایجاد هر شغل بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه دارد، اینکه یکی از کاندیداها  اعلام اینکه در طول ۴ سال ۵ یا ۶ میلیون شغل ایجاد می شود یک دروغ پوپولیستی است.

و نیز افزود، اگر طرفداران دولت مدعی هستند ایجاد ۵ میلیون شغل با این میزان بودجه عمرانی قابل تصور نیست همین اشکال برای یک میلیون شغلی که روحانی هم وعده می‌دهد وارد است چراکه اگر  ملاک هزینه ایجاد هر شغل را ۱۰۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، ایجاد یک میلیون شغلی که آقای روحانی وعده می‌دهد به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد پس احتمالا طرفداران دولت ندانسته مشغول تخریب آقای روحانی هم هستند.

پورایثار ادامه داد: نکته بعدی که وجود دارد این است که هم اکنون با محاسبه ۴۴ ساعت کار در هفته حدود ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار بیکار در کشور وجود دارد و اگر با همین رویه موجود در دولت یازدهم یعنی ایجاد سالانه۴۱۰ هزار شغل ادامه دهیم مشروط بر اینکه تقاضای انباشت از سال‌های گذشته مورد توجه قرار نگیرد، بیش از ۱۳ سال طول می کشد که فقط به تقاضای موجود بازار کار پاسخ دهیم.

وی با با تاکید بر اینکه نیاز به شغل چیزی متفاوت و بیش از ارقام ارائه شده موجود توسط دولت یازدهم است گفت: اشتغالزایی نه به عنوان برنامه و وعده بلکه به عنوان یک اجبار باید مورد توجه باشد. بنابراین امیدواریم سیاسیون تصمیم بگیرند و در مسائلی که کمتر در تخصص آنها قرار دارد، صحبت نکنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده