چهارشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, دسامبر 6

۸۹ درصد سطح مرتعی سیستان‌وبلوچستان دچار فقر پوششی است

0
326

n00093404-b-765x510.jpgمدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان‌وبلوچستان خبر داده است که خشکسالی‌ها سبب شده تولید علوفه بیش از ۲۴۸میلیون کیلوگرم کاهش یابد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عبدالباسط پاکزاد گفته است: با توجه به حدود ۲۰ سال خشکسالی در منطقه، ۸۹ درصد سطح مرتعی استان دچار فقر پوشش گیاهی شده است. او همچنین گفته است که وجود بیش از ۲میلیون واحد دامی مازاد بر ظرفیت مراتع، از عوامل صدمه‌دیدن بیش‌تر مراتع است. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان‌وبلوچستان همچنین تاکید کرد: براساس آمارهای گفته‌شده در پی قریب به ۲۰سال خشکسالی در منطقه ، بیش از ۱بیلیون و ۶۵۲میلیارد ریال به مراتع استان خسارت وارد شده است. عبدالباسط پاکزاد درگفت‌وگو با خبرگزاری عصر هامون «خشکسالی های پی‌درپی» در استان سیستان‌وبلوچستان را دلیل «کاهش طول دوره رشد گیاهان، کاهش طول دوره چرا، افزایش فشار چرا در مراتع، کاهش خوش خوراکی گیاهان و ارزش غذایی، افزایش گیاهان مهاجر، افزایش رقابت گیاهان برای رسیدن به آب و کاهش زادآوری در مراتع» ذکر کرد.

او همچنین یادآور شد: ترمیم مراتع بدون آب میسر نیست و متاسفانه استان سیستان و بلوچستان همچنان با مشکل خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و این خشکسالی باعث خشک شدن گونه های مرتعی منطقه شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d