•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

اعتراض زندانیان سنی مذهب زندان زاهدان به اعمال ممانعت های مذهبی

0
278

sunni-soni-zendani-ahle-sonat-sunat-300x191زندانیان سنی مذهب زندان مرکزی زاهدان نسبت به اعمال برخی از ممانعت های مذهبی برای زندانیان اعتراض کردند .
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ، مسئولان زندان زاهدان در یک هفته اخیر اقدام به ایجاد برخی از ممانعت های مذهبی برای زندانیان سنی مذهب نمودند که در نهایت اعتراض زندانیان را در بر داشت. یک منبع مطلع در این باره گفت: ابتدا از زندانیان خواسته شده بود که ریش خود را کوتاه کنند، و این درخواست عملی شده بود، سپس زندانیان را وادار کردند که کلاه بر سر نکنند جز وقت نماز و این موضوع نیز انجام شده بود. وی افزود: اما از امروز به زندانیان گفتند که لباس های بلوچیشان دراز نباشد، که این موضوع با واکنش زندانیان رو به رو شد . این منبع ادامه داد: زندانیان اعتراض کردند و دو نفر از زندانیان را میخواستند به قرنطینه منتقل کنند، اما تجمع بزرگی در بند شکل گرفت که مدیر زندان قول حل مشکل را داد.

در ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر آزادی افراد در انجام مناسک مذهبی و انجام تعلیمات دینی را برای افراد حقوقی جدا نشدنی دانسته و اشاره میکند که ؛ هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی یا خصوصی است و هیچ فردی حق اهانت و تعرض به فرد دیگری به لحاظ تمایز و اختلاف اندیشه ندارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: