•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
290

روز یکشنبه، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از گروه های خودرو سازی سایپا و ایران خودرو در مقابل ساختمان مجلس در تهران، جمعی از پیمانکاران شهرداری تهران، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز، جمعی از کارگران شهرداری بروجرد، جمعی از مالباختگان پدیده شاندیز در تهران، جمعی از داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد در مقابل ساختمان مجلس در تهران و جمعی از کارگران شهرداری لوشان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، روز یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از گروه های خودرو سازی سایپا و ایران خودرو در اعتراض به گرانی قیمت‌های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان مجلس در تهران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. بر این اساس تجمع‌کنندگان که نسبت به تحویل به موقع خودروهای ثبت‌نامی خود از سوی خودروسازان داخلی معترض بودند، عنوان می‌کردند که برای دریافت خودرو وجوه لازم را پرداخت کرده‌اند و حتی برای برخی نیز دعوتنامه دریافت خودرو از سوی شرکت خودروسازی ارسال شده است، ولی هنوز خودروی خود را دریافت نکرده‌اند. متعرضان عنوان می‌کردند که شرکت‌های خودروسازی می‌گویند خودرو مشمول افزایش قیمت شده است و باید رقم دیگری پرداخته شود در حالی که قرارداد آنها با قیمت‌های قبلی است. آنها همچنین خواستار رسیدگی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و الزام وزیر صنعت به پیگیری این موضوع شدند.

تجمع اعتراضی پیمانکاران شهرداری در مقابل شورای شهر تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس، روز یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از پیمانکاران شهرداری تهران در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان در مقابل ساختمان شورای شهر تهران تجمع کردند.

پیمانکاران معترض در مقابل شورای و شعارهایی از جمله «تسویه مطالبات حق مسلم ماست، شورای شهر تهران حمایت حمایت، آبادگران دیروز بزهکاران امروز، شورای بی‌لیاقت استعفا استعفا» سر می‌دادند.

یکی از پیمانکاران اظهار داشت: “از سال ۹۴ از شهرداری تهران طلب دارم و طلبم بیش از یک میلیارد تومان است ولی هنوز پرداخت نشده است و هر روز وعده‌های مختلفی به ما می‌دهند”.

وی بیان داشت: “با توجه به اینکه هنوز نتوانستم طلب‌هایم را از شهرداری تهران وصول کنم بنابراین کارگاهم تعطیل شده و ۵ نفر از کارگرانم بیکار هستند”.

این پیمانکار گفت: “درخواست ما این است که هر چه سریع‌تر مطالبات ما که از سال‌های دور باقی مانده است، شهرداری پرداخت کند”.

وی افزود: “بارها وعده پرداخت مطالبات با استفاده از تهاتر به ما دادند ولی متاسفانه این اقدام صورت نمی‌گیرد و یا روش بسیار کندی دارد”.

یکی دیگر از پیمانکاران شهرداری تهران گفت: “بیش از ۵۰۰ میلیون تومان از شهرداری تهران طلب دارم که با توجه به نوسانات نرخ ارز و بازار اقتصادی موجود ارزش این پول هر روز از روز قبل کمتر می‌شود و من هنوز نتوانستم بخشی از مطالبات خود را دریافت کنم”.

وی گفت:‌ “ما از شهردار و شورای شهر می‌خواهیم وعده‌ خود را عملی کنند و نسبت به پرداخت مطالبات ما هر چه سریع‌تر اقدام کنند”.

پیمانکاران شهرداری تهران بارها در مقابل شورا و شهرداری تجمع کردند ولی مطالبات آنها همچنان پرداخت نشده است.

تجمع کارگران قطار شهری اهواز
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی ۱۸ ماهه خود، در مقابل ساختمان قطار شهری اهواز، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

به گفته یکی از کارگران معترض؛ طی چند ماه گذشته پیمانکار با پیگیری برخی مسئولان وعده پرداخت بخشی از مطالبات ۱۸ ماهه ما کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز را داده اما هر روز که مطالباتمان را پیگیری می‌کنیم کارفرما به ما می‌گوید منابع مالی کافی برای پرداخت بدهی خود به کارگران در دست ندارد.

او با بیان اینکه چند ماه است مشکل کارگران شاغل در پروژه قطار شهری اهواز غیرقابل حل باقی مانده و کسی پاسخ‌مان را نمی‌دهد، در ادامه افزود: “جای تاسف دارد بعد از ماه‌ها اعتراض، کسی صدای ما را نمی‌شنود. با این حال کارگران متروی اهواز همچنان خواستار احقاق حقوق خود هستند”.

وی با یادآوری اینکه کارگران پروژه قطار شهری اهواز سالها در سخت‌ترین شرایط با همت و اراده پولادین بهترین خدمات را ارائه کرده و باعث سربلندی صنعت متروی کشور شده‌اند، افزود: “شایسته نیست با مماشات حقوق کارگران به فراموشی سپرده شود”.

او تاکید کرد: “نیازمند حمایت مسئولان استانی هستیم تا قانون را برای وصول مطالباتمان به اجرا درآورند”.

تجمع کارگران شهرداری بروجرد
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری بروجرد برای دومین روز متوالی در اعتراض به معوقات مزدی ۹ ماهه خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

این کارگران دستمزد آنها در ۹ ماه گذشته پرداخت نشده، می‌گویند: “در شرایط فعلی که دو ماه به آغاز سال نو باقی است نگران استمرار وضعیت فعلی و تامین هزینه‌های زندگی خود هستیم”.

کارگران شهرداری بروجرد می‌گویند: “شهرداری هیچ برنامه‌ای برای پرداخت بخشی از مطالبات‌مان را ندارد”.

محمد پرهام، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بروجرد با تایید اجتماع صنفی کارگران مدعی شد: “پرداخت مطالبات معوقه مزدی کارگران شهرداری در اولویت شورای شهر است و در این راستا نیز اقداماتی انجام شده است”.

وی مدعی شد؛ “اعضای شورای شهر با اخذ وام ۳۰ میلیارد ریالی و طرح فروش برخی املاک تلاش می‌کنند تا مشکل کارگران شهرداری را برطرف نمایند ولی تحقق این مهم با توجه به بروکراسی اداری نیاز به زمان دارد”.

شهرداری بروجرد در قالب ۲ منطقه دارای یک هزار و ۷۰۰ نیرو است که در سال‌های اخیر در برخی مواقع حقوق‌های آنها با تاخیر پرداخت می‌شود.

جمعی از مالباختگان پدیده شاندیز مقابل وزارت کشور تجمع کردند
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا، روز یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان پدیده شاندیز در تهران، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان وزارت کشور اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

مالباختگان پدیده شاندیز با سردادن شعار و با در داشتن کاغذ نوشته‌هایی خواستار رسیدگی هر چه زودتر به وضعیت سرمایه گذاری شان در این پروژه شدند.
خانم میانسالی که خود را یکی از مالباختگان پدیده معرفی کرد، گفت: “چندین سال است که در این پروژه سرمایه گذاری کرده‌ام و به رغم چند بار تجمع در تهران و مشهد هنوز هیچ فکری برای ما نشده است”.

وی اعلام کرد: “به عنوان یکی از ۳۱ هزار مالباخته پدیده می‌گویم که ما از حق خود کوتاه نمی‌آییم خواستار رسیدگی مسئولان هستیم”.

این خانم گفت: “چند سال پیش زمانی که قصد سرمایه گذاری داشتیم از مسئولان ذیربط و شهرداری سوال کردیم. همه آنها سرمایه گذاری در این پروژه را مجاز اعلام کردند، حالا چه شده است که کسی به فکر ما نیست. یکی از افرادی که خواستار محاکمه و مجازات او هستیم سعید مرتضوی است که در مورد پرونده پدیده کوتاهی کرده است”.

وی ادامه داد: “برخی مسئولان دولتی در گذشته که با راهنمایی‌های آنها در این طرح سرمایه گذاری انجام دادیم تا زمانی که مقداری این پروژه پیشرفت کاری داشت از آن حمایت می کردند به دلیل اینکه حتما برای خودشان هم درآمدهایی داشت، اما همین که این پروژه متوقف شد و درآمدهای آنها هم قطع شد دیگر کسی از ما حمایت نکرد”.

این سهامدار پدیده تاکید کرد: “من به عنوان یکی از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری چند سال پیش منزل مسکونی خودم که ۴۰۰ میلیون تومان بود فروختم و در این پروژه سرمایه گذاری کردم در حال حاضر منزل مسکونی من که آن را فروختم حدود چندین میلیارد تومان شده اما هیچ سودی از این سرمایه گذاری که آید من نشده، سرمایه من هم از بین رفته است”.

وی گفت: “متاسفانه رسانه‌ها و به خصوص صدا و سیما و مطبوعات از انعکاس درست تجمعات ما خودداری می‌کنند و صدای ما به گوش مسئولان نمی‌رسد. من از همه مسئولان و رسانه‌ها می خواهم به داد ما برسند”.

پدیده شاندیز یکی از طرح‌های عمرانی زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین در شهر مشهد بود. اما این طرح عمرانی که در ابتدا با سرعت پیش رفت،‌ اکنون چهارمین سال بلاتکلیفی را از سر می‌گذراند.

شماری از دفترهای فروش سهام پدیده شاندیز به خاطر تخلف‌های گسترده دی ۱۳۹۳ بسته شد. اتهام مدیران این شرکت افزایش غیرواقعی ارزش سهام با استفاده از شرکت‌های دلالی و تبلیغات «فریب‌آمیز» ذکر شد. پدیده شاندیز به علت دروغگویی از تبلیغ در صداوسیمای جمهوری اسلامی منع شد. سازمان اراضی کشاورزی نیز اعلام کرد که پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از زمین‌های خارج از محدوده شهری را به صورت غیرقانونی در اختیار گرفته و سپس آنها را به شهر مشهد الحاق کرده است.

داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اعتراضات خود را از سر گرفتند
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا، روز یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد در اعتراض به بلاتکلیفی تحصیلی خود، در مقابل ساختمان مجلس اقدام به برگزاری تجمع کردند.

در حالی که مسئولان دانشگاه آزاد بارها از حل مشکل تحصیلی داوطلبان علوم پزشکی این دانشگاه سخن گفته‌اند، اما داوطلبان این دانشگاه در ۴ ماه گذشته به طور مکرر مقابل ساختمان سازمان مرکزی، نهاد ریاست جمهوری و شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی تجمعات اعتراضی برپا کرده‌اند.

دانشگاه آزاد در ۲۳ مهرماه سال جاری ثبت نام ۴ هزار و ۲۶۹ نفر از داوطلبان ذخیره را پس از اخذ شهریه لغو کرد که این امر اعتراض برخی داوطلبان و خانواده‌های آنها را در پی داشت.

این داوطلبان معترض در چند روز اخیر در شبکه‌های مجازی با انتشار متنی با عنوان «مسافران اتوبوس یازدهم مهر را از مرگ نجات دهید!» از تجمعی دوباره مقابل مجلس شورای اسلامی خبر دادند.

یکی از این داوطلبان که خواست نامش در خبر فاش نشود، گفت: “رئیس دانشگاه آزاد بیش از ۴ ماه است که با وعده و وعیدهای دروغین ما را سرگردان کرده است”.

وی افزود: “دانشگاه آزاد شهریه‌های بیش از ۱۰ میلیون تومانی از ۴ هزار نفر دریافت کرده اما با صراحت از قبول نکردن این دانشجویان خبر داده است”.

یکی دیگر از این دانشجویان، گفت: “برای رسیدگی وضعیت تحصیلی خود دست به دامان مسئولان دانشگاه آزاد و نمایندگان مجلس شده‌ایم”.

وی افزود: “دانشگاه آزاد با اخذ شهریه و دادن کارت دانشجویی حقی را برای ما ایجاد کرده است بنابراین تا رسیدن به حق طبیعی خود از اعتراض دست نمی‌کشیم.

یکی دیگر از این دانشجویان که پلاکاردی با عنوان «مسافران اتوبوس یازدهم مهر را از مرگ نجات دهید!» را در دست داشت، گفت: “مسئولان دانشگاه آزاد می‌خواهند صندلی‌های خالی خود را به ما پر کنند”.

وی افزود: “شهریه چند میلیونی پرداخت کرده‌ایم که در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنیم، رئیس دانشگاه آزاد نمی تواند با سرنوشت ما بازی کند”.

تجمع کارگران شهرداری لوشان
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری لوشان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و حق بیمه خود، در مقابل ساختمان شهرداری این شهر، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند: “هفت ماه دستمزد پرداخت نشده داریم و هرچند ماه یکبار با برگزاری یک تجمع اعتراضی یک ماه از معوقات مزدی‌مان پرداخت می‌شود”.

این کارگران همچنین از عدم پرداخت حق بیمه خود انتقاد دارند و می‌گویند: “همسان با دستمزد، حق بیمه ما نیز در سال جاری حدودا ۷ ماه واریز نشده در نتیجه در تمدید دفترچه‌های بیمه درمانی خود با مشکل مواجه هستیم”.

به گفته‌ی این کارگران، هیچکدام از وعده‌هایی که برای پرداخت معوقات داده‌اند تاکنون محقق نشده و سرگردانی کارگران همچنان ادامه دارد.

یکی از این کارگران با بیان اینکه ماه‌هاست به اقوام و آشنایان و کسبه محل بدهکاریم، گفت: “آیا خود مسئولان می‌توانند در این اوضاعِ گرانی چند ماه بدون دستمزد سر کنند که از کارگران توقعِ صبر و تحمل دارند؟!”

کارگران می‌گویند که در اجتماع امروزشان اسماعیل میرغضنفری (فرماندار شهرستان رودبار) نیز به دعوت شهردار لوشان در جمع کارگران حاضر شد.

کارگران اظهار داشتند: “فرماندار به مشکلات ناشی از ۷ ماه بی‌حقوقی کارگران گوش داد اما مدعی شد که می‌توانیم طی چند روز آینده با پرداخت ارزش افزوده حداقل یک ماه دیگر از مطالبات عقب افتاده کارگران را جبران کنیم”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: