•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

تداوم بازداشت سروش آگاهی و ندا شبانی, دو شهروند بهائی ساکن کرج پس از چهل روز بازداشت

0
308

سروش آگاهی و ندا شبانی, دو شهروند بهائی ساکن کرج بعد از گذشت چهل روز کماکان در بازداشت و بصورت بلاتکلیف بسر میبرند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، دو تن از شهروندان بهائی بازداشت شده در کرج به نامهای سروش آگاهی و ندا شبانی کماکان در بازداشت و بی خبری به سر می‌برند. این شهروندان بهایی در تاریخ ۷ آذرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی شهر کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر بلاتکلیفی این دو شهروند بهائی گفت: “این دو شهروند هر هفته فقط یک بار امکان تماس با خانواده خود داشته و علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده آنها تاکنون اطلاع دقیقی از وضعیت پرونده‌شان به غیر از تمدید قرار بازداشتشان به دست نیامده است”. در ادامه دور جدید احضار و بازداشت شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور، در تاریخ ۷ آذرماه این دو شهروند بهائی ساکن کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. حقوق بشر در ایران طی گزارشی در تاریخ ۸ آذر ماه از بازداشت و انتقال این دوشهروندب بهائی به مکان نامعلومی اطلاع رسانی کرده بود.  براساس گزارشات منتشره در وبسایت حقوق بشر در ایران و روند رو به گسترش سرکوب شهروندان بهائی در ایران, بهائیان در شهرهای مختلف ایران از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا تاریخ ۲۸ آبان ماه سال جاری با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. این سرکوبها به حدی بوده است که محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهائی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه را در پی داشته است.

همچنین شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: