پنج شنبه , ۳۰ شهریور , ۱۴۰۲
جمعه, سپتامبر 22

احضار و بازجوئی از یک فعال مذهبی اهل سنت در اداره اطلاعات شهرستان سرباز

0
951

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “مولوی رشید احمد آرامش”, فعال مذهبی اهل سنت و مدرس حوزه علمیه کوه ون, پس از احضار به اداره اطلاعات سرباز مورد بازجوئی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز دوشنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “مولوی رشید احمد آرامش”, مدرس حوزه علمیه کوه ون واقع در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان تحت بازجوئی قرار گرفت. 

براساس این گزارش, احضار و بازجوئی از “مولوی رشید احمد آرامش”, در حالی صورت گرفت که وی پیش از این نیز چندین مرحله تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

از دلایل احضار و موضوعات مطرح شده در طی روند بازجوئی تا این لحظه اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است, در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, مولوی سعید آرامش, فرزند مولوی رشید احمد آرامش, به همراه ۲ دیگر از فعالان مذهبی اهل سنت  حوزه علمیه کوه ون شهرستان سرباز بنام های “مولوی امین مبارکی” و “حافظ عبدالحی” در شهرستان جاسک بازداشت شدند و “مولوی عبدالرئوف سعیدی” نیز بارها مورد تهدید و بازجویی قرار گرفته است.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصدایق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: