پنج شنبه , ۳۰ شهریور , ۱۴۰۲
جمعه, سپتامبر 22

افزایش آتش سوزی در مراتع قزوین تا ۵۰۰ هکتار در سالجاری

0
616

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, از اولین روز سالجاری دستکم ۵۰۰ هکتار از اراضی و مراتع ملی در استان قزوین دچار آتش سوزی شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, بهرام ترکاشوند, فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست استان قزوین از افزایش میزان آتش سوزی مراتع این استان به نسبت مدت مشابه سال ۱۳۹۸ به ۵۰۰ هکتار خبر داد و در ادامه با اشاره به ۱۴۱ فقره آتش سوزی در مراتع و پوشش‌های گیاهی این استان در مورد این آتش سوزی ها توضیحاتی را ارائه کرد. 

رئیس فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست استان قزوین در تشریح این خبر گفت: “سال گذشته حدود ۸۳۰ هکتار از اراضی ملی استان دچار آتش‌سوزی شده بود و این در حالی است که از ابتدای امسال تاکنون هزار و ۲۳۰ هکتار از اراضی ملی قزوین دچار این حادثه شدند”. 

بهرام ترکاشوند در ادامه افزود: “آتش سوزی ها در اراضی ملی استان قزوین امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است، افزود: امسال شاهد ۱۴۱ فقره آتش سوزی در اراضی ملی استان قزوین بودیم. به لحاظ آمار ۹۵ درصد آتش سوزی های بوقوع پیوسته مربوط به مراتع و ۵ درصد نیز به اراضی جنگلی اختصاص داشته است.”

این مقام مسئول در اداره حفاظت از محیط زیست در ادامه خاطرنشان کرد:”آتش‌سوزی در این اراضی خسارت های جبران ناپذیری به منابع آب، خاک و هوا وارد می کند.”

در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, قدرت الله مهدیخانی, مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین اعلام کرد که در آتش سوزیهای اول سال ۱۳۹۹ تا به امروز که در مراتع و بافتهای گیاهی استان قزوین رخ داده دستکم ۶۵۰ هکتار از مراتع، مزارع و باغات این استان دچار آتش سوزی شده است.

اراضی ملی استان قزوین شامل ۸۵۰ هزار هکتار مرتع، ۲۸ هزار هکتار جنگل و ۲۹ هزار هکتار بیابان است.

تداوم و گسترش این آتش سوزی ها در حالی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود منصور, رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وقوع ۷۴۰ حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا تاریخ ۲۴ خرداد ماه سالجاری خبر داد که بر اثر این آتش سوزیها دستکم ۸ هزار هکتار از مراتع و جنگلها طعمه حریق شده است. 

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: