جمعه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۲
جمعه, سپتامبر 22

بازداشت یک شهروند به علت درگیری به آمر به معروف در شیراز

0
103

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۰مرداد ماه ۱۴۰۲، ماموران نیروی انتظامی در شهر شیراز مرکز استان فارس، یک شهروند را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز سه شنبه ۱۰ مرداد ماه ۱۴۰۲، سرهنگ کاووس محمدی، معاون فرهنگی و اجتماعی نیروی انتظامی استان فارس، از بازداشت یک مرد به اتهام (درگیری فیزیکی و ضرب و شتم آمر به معروف) خبر داد. 

معاون فرهنگی و اجتماعی نیروی انتظامی استان فارس، در تشریح این خبر گفت:”فردی که چند روز گذشته یک نفر (زن) از آمرین به معروف را مورد ضرب و شتم قرار داده بود روانه زندان شد.”

وی در ادامه پیروامون چگونگی شناسایی و بازداشت متهم این پرونده اعلام کرد:”در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر ضرب و شتم یکی از آمرین به معروف در مجموعه “نارنجستان قوام” شیراز، پیگیری موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت.”

وی افزود:”ماموران، تحقیقات خود را آغاز و ضارب را شناسایی و با اقدامات فنی و تخصصی وی را به مقر انتظامی احضار و متهم در بازجویی اولیه ضمن اقرار به جرم خود پس از هماهنگی با مرجع قضایی روانه زندان شد.”

هر چند ایراد ضرب و شتم و درگیری فیزیکی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما نکته مهم این است که در پی دخالت افرادی تحت عنوان (امر به معروف و نهی از منکر) به حریم خصوصی سایر شهروندان، زمینه ای برای ایجاد اینگونه درگیری ها در جامعه شکل می گیرد. 

در حالی زنان و دختران در ایران، به علت نپوشاندن موی سر خود با روسری یا چادر از دریافت خدمات عمومی با نوشته هایی که در قوه قضائیه جمهوری اسلامی، از آن تحت عنوان (قانون) یاد می شود محروم هستند که در منظر اسناد بین المللی حقوق بشر که ایران از امضاء کنندگان آن است، از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر حق برخورداری از حقوقی برابر در جامعه در میان شهروندان تاکید شده است. 

سازمان عفو بین الملل، در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارش تفصیلی، علاوه بر اعتراض نسبت به بازگشت (گشتهای ارشاد) و (دخالت افرادی تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر) در حریم خصوصی شهروندان و به قصد مقابله با نوع پوشش زنان و دختران معترض به حجاب اجباری، در خصوص افزایش گسترده سرکوب و ارعاب بر علیه زنان و دختران در ایران توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی، هشدار داد و از جامعه جهانی خواست تا با در نظر گرفتن راهکاری جامع و برخوردی قاطعانه، (نه فقط با انتشار یک بیانیه)، با حکومت جمهوری اسلامی در این زمینه شد. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

اجبار شهروندان به پیروی از یک نوع عقیده خاص به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرو ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

از سوی دیگر، در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر، به صراحت بر حق جملگی شهروندان در برخورداری از حقوق برابر و عدم تبعیض در جامعه به بواسطه جنسیت افراد و یا تفکرات و نگرشهای شخصی افراد تاکید شده است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است. 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هابازجوییوزارت امر به معروفحقوق بشر ایرانستاد امر به معروفمخالفان حجاب اجباریمعترضان به حجاب اجباری در ایراناستان فارسامر به معروف نهی از منکربازداشتگاه امنیتیمخالفان حجاب اجباری در ایراناعتراض به حجاب اجباری در ایرانشیرازبیخبری از بازداشت شدگانمعترضان به حجاب اجباریلغو حجاب اجباریمعترضین به حجاب اجباریحجاب اجباری زنانضرب و شتماحضار شهرونداندرگیری فیزیکیعامر به معروفدبیر ستاد استانی امر به معروف و نهی از منکر کهگیلویه و بویراحمدحجاب اجباری شهروندانبازداشتنقض حقوق بشر در ایراندستگیری شهرونداناحضاربازداشتعامر به معروف و نهی از منکرارسال پیامک حجاب اجباریفرماندهی انتظامی استان فارساحضاردستگیریبازداشت بی خبریستادامر به معروفستاد امر به معروف کاشانحقوق بشر در ایراناحضار و بازداشتقانون حجاب اجباریشهرشیرازستاد امر به معروف و نهی از منکرمعترضان حجاب اجبارینیروی انتظامیامر به معروف و نهی از منکربازداشت بیخبریامر به معروفعامر به معروف و ناهی از منکرحجاب اجباری زنان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: