•                  
پنج شنبه , ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰
جمعه, ژوئن 18

بازداشت محمد قادری آذر، توسط نیروهای امنیتی پیرانشهر

0
315

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان پیرانشهر، محمد قادری آذر، از اهالی روستای گزگسک، از توابع این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، محمد قادری آذر – متولد: ۱۳۷۶ – اهل روستای گزگسک از توابع شهرستان پیرانشهر توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

از دلایل بازداشت و مکان نگهداری محمد قادری آذر تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست و دادسرا و اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه پیرانشهر پاسخی به پیگیریهای خانواده این شهروند ندادند. 

این شهروند ساکن توابع پیرانشهر پیش از این نیز در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی پیرانشهر بازداشت شده بود. 

محمد قادری،  در اثر شکنجه شدید جسمی در یکی از بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه بیهوش و ماموران به والدینش اعلام کرده بودند که وی خودزنی کرده بود و در ادامه ماموران گفته بودند که او ۲ هفته پیش هم با خوردن مایع دستشویی، دست به خودکشی زده بود و در پی آن ۲ بار به مراکز درمانی منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد قادری آذر، پس از اتمام مراحل بازجوییهای فشرده که منجر به وخامت حال وی شده بود به زندان نقده منتقل و در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹,  با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هابازداشتاحزاب کرد ایرانکردستانبازداشت و بیخبریاستان کردستانپیرانشهرشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد در ایراناحزاب کوردبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتمحمد قادریانبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردیاحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحشهرستان پیرانشهرسرکوب شهروندان کورد ایرانبازداشت و بی خبرینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظاماداره اطلاعات پیرانشهراحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایرانبازداشت و بیخبری از شهرونداناحزاب کوردستانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیاطلاعات سپاه پیرانشهرشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کوردمحمد قادریشکنجه محمد قادریمحمدقادریشهرستان پیرانشهر محمد قادریمحمدقادری شهروندان پیرانشهرمحمد قادری فعال مدنیبازداشتگاه اداره اطلاعات پیرانشهرمحمدقادری آذریبازداشت محمد قادری آذربازداشت محمدقادریمحمد قادری آذرپیرانشهر روستای گزگسکروستای گزگسکروستای گزگسک پیرانشهرشهرستان پیرانشهر اداره اطلاعاتمحمدقادری آذربازداشت محمدقادر آذر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: