•                  
چهارشنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, دسامبر 1

جلسه محاکمه مهدی محمودیان روزنامه نگار و فعال سیاسی برگزار شد

0
457

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, مهدی محمودیان, روزنامه نگار و فعال سیاسی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از امتداد, روز شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, مهدی محمودیان, روزنامه نگار و فعال سیاسی ساکن تهران پس از حضور در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد و دفاعیات خود را به قاضی دادگاه ارائه کرد. 

براساس این گزارش, اتهامات منتسب شده به این روزنامه نگار و فعال رسانه ای اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام عنوان شده که مبنی این اتهامات به پستی هست که مهدی محمودیان در حساب شخصی توئیتر خود منتشر کرده بود. 

در این جلسه دادرسی از علیرغم ادعای دستگاه قضائی ایران مبنی بر علتی بودن محاکمه از ورود خبرنگاران برای حضور در دادگاه ممانعت بعمل آمد. 

در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸, مهدی محمودیان, در پی احضار به دادسرای فرهنگ و رسانه پس از تفهیم اتهام از بابت “امضای بیانیه ۷۷ نفره” و صدور قرار وثیقه و ناتوانی وی در تامین مبلغ وثیقه صادره و اتمام ساعت اداری بازداشت و مدتی بعد با تودیع وثیقه درخواستی بطور موقت آزاد شد. 

سرکوب فعالان فضای مجازی و فعالان شبکه های اجتماعی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: