•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

برگزاری دستکم ۸ تجمع اعتراضی

0
444

حقوق بشر در ایران – طی روزهای دوشنبه و سه شنبه, در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از بازنشستگان کشوری در تهران، رانندگان اتوبوس در زنجان, کارگران شهرداری آبژدان در استان خوزستان, جمعی از ساکنین روستای زیارت, دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس تهران, تعدادی از کارگران شاغل و بازنشسته در تهران، شماری از سپرده گذاران موسسه کاسپین در تهران، تعدادی از کارگران کارخانه قند فسا و جمعی از ساکنین روستای زیارت در شهرستان دشتی استان بوشهر، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸؛ با توجه به گسترش نارضایتی شهروندان در شهرهای مختلف ایران از موارد مختلف نقض حقوق شهروندی در بسیاری از زمینه های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی که در راستای مطالبات به حق این شهروندان, جمعی از بازنشستگان کشوری در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، در مقابل ساختمان وزارت کار اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

جمعی از بازنشستگان کشوری با درخواست بهبود سطح مستمری‌ها، ارتقای خدمات درمانی و بیمه‌ای و صیانت از اموال صندوق‌ها، مقابل وزارت کار جمع شدند.

این بازنشستگان می‌گویند: خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و الزامات تصریح شده در آن هستیم؛ در شرایط فعلی باید سطح خدمات درمانی بیمه پایه و خدمات رفاهی بازنشستگان بهبود یابد. ما نگران آینده صندوق‌های بازنشستگی کشور هستیم.

در بین حاضران، معلمان و پرستارانِ بازنشسته حضور داشتند؛ در عین حال تعدادی از بازنشستگان صندوق فولاد نیز در این جمع حاضر بودند.

تجمع کارگران شاغل و بازنشسته در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸؛ جمعی از کارگران شاغل و بازنشسته در تهران به بهانه سالروز تاسیس سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به واگذاری منابع درمان این سازمان به وزارت بهداشت و سیاست‌های اعمال شده دولت بر سازمان تامین اجتماعی، در مقابل سازمان برنامه و بودجه، تجمع کردند.

در قطعنامه پایانی تجمع کارگران در مقابل سازمان برنامه و بودجه بر حفظ تمامی حقوق سازمان تامین اجتماعی تاکید شد.

متن قطعنامه پایانی این تجمع به شرح زیر است:

در آستانه سالروز تأسیس سازمان تأمین اجتماعی در حالی که بیش از ۶۰ سال از شکل گیری و حیات سازمان می گذرد، آمارها نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور تحت پوشش این سازمان قرار دارد. نیمی از جمعیت کشور برای پوشش ریسک موضوعات مهمی مثل بازنشستگی، از کارافتادگی، فوت و درمان چشم به حمایت این سازمان دارند و برای جمعیتی به فراوانی سه میلیون و دویست هزار خانواده این سازمان باید هزینه معیشت و درمان را تأمین کند و برای بیش از ۱۳ میلیون خانواده باید درمان را تأمین و برای پوشش تعهدات بلند مدت دارای توانایی اقتصادی بالقوه باشد و در آینده آنها را تأمین کند. این حجم تعهدات هر مسئولی را با توجه به ابعاد تعهدات و برزگی جمعیت ِمخاطب، به فکر فرو می برد و قطعاً او را به اینکه نباید در فرآیند کار هیچ خللی به آن وارد شود، راهبَری می کند. بدون تردید نسیم در این سازمان حکم طوفان برای سایر سازمانها دارد. بزرگی عملیات با توجه به بودجه این سازمان در یک فرایند درآمد ـ هزینه نزدیک به ۲۴۵ هزار میلیارد را شامل می شود که هر اندیشمندی را به فکر فرو می برد که اگر به هر دلیلی امکان تأمین منابع فراهم نشود و ما به ازاء آن امکان تحقق هزینه خصوصاً در حوزه مستمری ها نباشد چه عواقب و پیامدهایی را می توان انتظار داشت؟

به همین جهت ما در سالروز تأسیس سازمان توجه جدی مسئولان کشور و حاکمیت را به دغدغه های امروز و فردای سازمان جلب می کنیم و با این تذکر اعلام می کنیم :

۱. سازمان تأمین اجتماعی و مسائل مربوط به مشکلات این سازمان باید یکی از بزرگترین دغدغه های مجلس، دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد.

۲. پرداخت بیش از ۶ هزار میلیارد تومان مستمری و نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان هزینه درمان باید محقق شود. هر گونه تأخیر و کمبود باعث بروز حوادث ناگواری می شود که همه دستگاههای متولی را می تواند به خود مشغول کند.

۳. سهم دولت در هزینه های جاری از بابت تعهدات قانونی ۲۵درصد بودجه سازمان را به خود اختصاص می دهد که تعلل در پرداخت، سازمان را امسال بیش از پیش دچار چالش نقدینگی می کند. ما به طور جد از رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه خواستاریم که موضوع پرداخت بدهی دولت را بسیار جدی تلقی کنند.

۴. تأخیر معنی دار پرداخت تعهدات درمان به مراکز طرف قرارداد برای جامعه گیرنده و فروشنده خدمت مشکل ساز شده و برخی تهدید به قطع همکاری می کنند. ما از دولت و وزارت بهداشت و درمان انتظار داریم که در خصوص پوشش خدمات و تجهیزات و دارو همه تلاش خود را بکار گیرند و اجازه لغو یا محدودیت ارائه خدمات را به هیچ کس ندهند.

۵. انتصاب جناب آقای دکتر سالاری بعنوان مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی از سوی آقای دکتر شریعتمداری را به فال نیک می گیریم و ابراز امیدواری می کنیم که در یک تعامل پویا با وجود نیروهای کارشناس و دلسوز سازمان و همچنین همکاری سایر گروه های اجتماعی و دولت بتوانیم از این دوران پُر مخاطره به سلامت عبور کنیم. لذا جامعه بیمه شده، کارگران و بازنشستگان آمادگی دارند که نهایت همکاری خود را با مدیریت جدید سازمان داشته باشند.

۶. بانک رفاه کارگران دارای مالکیت خصوصی بوده و از نظر ما امکان واگذاری آن وجود ندارد. لذا ما از دولت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی می خواهیم که موضوع بانک رفاه را از سایر بانکها جدا کند چرا که این بانک صرفاً باید خدمات خود را به کارگران و تأمین اجتماعی ارائه دهد.

۷. شستا و ذخایر سازمان، همه ی دارائیها و پس انداز بیمه شدگان است. هرگونه تغییر در این دارائیها اولاً باید با حفظ ارزش باشد؛ ثانیاً تصمیم گیری در خصوص سبد دارائی ها صرفاً باید در حوزه کارشناس سازمان با حضور شرکای اجتماعی صورت بگیرد. لذا هیچ امکانی را برای دخالت دیگران در سرنوشت این دارائیها مجاز نمی دانیم.

۸. قانون ساختار نظام جامع تأمین اجتماعی از سال ۱۳۸۳ و اصلاحات بعدی آن به شدت به استقلال و نقش شرکای اجتماعی در آن آسیب زده است به نوعی که تقریباً دولت قیم بلامنازع سازمان شده است. طرح اصلاح ماده ۱۷ قانون مذکور با هدف اداره سازمان به شکل سه جانبه گرایی امروز در مجلس شورای اسلامی با قید دو فوریت مطرح شده است؛ ما از نمایندگان، هیأت رئیسه و شخص آقای دکتر لاریجانی انتظار داریم برای اینکه بتوانیم به بقاء و حیات سازمان در آینده امیدوار باشیم هر چه سریعتر آنرا در دستور کار مجلس محترم قرار داده و به آن رأی مثبت دهند.

۹. همسان سازی حقوق بازنشستگان بیش از یک دهه است که جزو مطالبات بازنشستگان می باشد. متأسفانه در سایر صندوق ها این طرح اجرا ولی در سازمان تأمین اجتماعی این طرح استخوان لای زخم مانده است؛ لذا مصرانه خواستار اجرایی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان همانند سایر صندوق های کشوری و لشکری می باشیم.

در پایان ما اعلام می کنیم که حیات سازمان و ارائه خدمات آن به بیمه شدگان خط قرمز ماست و در هر شرایطی از آن پاسداری و حفاظت می کنیم و اطمینان می دهیم که اگر خطری برای آن ایجاد شود با تمام توان و قدرت برای حفظ آن خواهیم کوشید و ایستادگی خواهیم کرد.

تجمع اعتراضی رانندگان اتوبوس شرکت واحد در زنجان

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸، اتوبوس داران شهر زنجان در اعتراض به اجرای طرح ترافیک جدید از طرف شورای شهر و شهرداری ، دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. 

تجمع اعتراضی مالباختگان موسسه کاسپین
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸؛ جمعی از سپرده گذاران موسسه کاسپین در تهران در اعتراض به عدم پرداخت سپرده هایشان، مقابل بانک مرکزی، دست به تجمع زدند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از حدود سه سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانکهای دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از خبر جنوب، امروز سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸؛ جمعی از کارگران کارخانه قند فسا در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق و حق بیمه خود، مقابل فرمانداری فسا، دست به تجمع زدند.

تجمع کارگران کارخانه قند‌‌ فسا د‌‌ر ۹ تیر، منتج به جلسه اعضای شورای تأمین، نمایند‌‌گان کارگران، مالک و کارفرمای کارخانه، رئیس اد‌‌اره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان و رئیس اد‌‌اره تأمین اجتماعی د‌‌ر د‌‌هم تیرماه شد‌‌. خروجی این جلسه، پرد‌‌اخت حقوق عقب‌ماند‌‌ه تا آخر ارد‌‌یبهشت‌ماه کارگران، حد‌‌اکثر تا بیستم و پرد‌‌اخت د‌‌رصد‌‌ی از معوقات بیمه تا پایان تیرماه شد‌‌.

اما تجمع د‌‌وباره‌ بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران این کارخانه، صبح امروز د‌‌ر جلو فرماند‌‌اری ویژه این شهرستان نشان از محقق نشد‌‌ن وعد‌‌ه‌ها و عد‌‌م پرد‌‌اخت ۴ ماه د‌‌یرکرد‌‌ حقوقشان د‌‌اشت.

معاون فرماند‌‌ار فسا د‌‌ر جمع کارگران اظهار کرد‌‌: مالک کارخانه به د‌‌لایلی که مستند‌‌ات آن را نیز ارائه د‌‌اد‌‌، موفق به اجرای تعهد‌‌ات خود‌‌ نشد‌‌ه است

صفد‌‌ر منشی با د‌‌اد‌‌ن اطمینان خاطر به کارگران مبنی بر پیگیری جد‌‌ی این مسئله افزود‌‌: امروز د‌‌ر راستای این تجمع، جلسه ای د‌‌ر فرماند‌‌اری با حضور مالک کارخانه و نمایند‌‌گانی از شما برگزار و نتیجه جلسه پرد‌‌اخت یک حقوق تا فرد‌‌ا و یک حقوق د‌‌یگر نیز تا آخر ماه شد‌‌.

وی اضافه می کند‌‌: بلافاصله پس از رفع مسئله مالک کارخانه، مابقی معوقات بیمه و حقوق و پاد‌‌اش نیز به سرعت پرد‌‌اخت می شود‌‌؛ صورت جلسه‌ای نیز یاد‌‌د‌‌اشت و مالک کارخانه نیز امضاء کرد‌‌ و د‌‌ر صورت عد‌‌م اجرایی شد‌‌ن تعهد‌‌ات برنامه‌ای که نباید‌‌ را اعمال می کنیم.

معاون فرماند‌‌ار همچنین د‌‌ر جمع کارگران، از نوشتن مصوبه‌ای د‌‌ر جهت پرد‌‌اخت ماهانه کارگران د‌‌ر بیست و د‌‌وم هر ماه نیز خبر د‌‌اد‌‌.د‌‌ر عرض ۱۴ روز، د‌‌و تجمع گسترد‌‌ه د‌‌ر جلو فرماند‌‌اری ویژه یک شهرستان نشان از چیزی جز د‌‌ست و جیب‌های خالی، رسید‌‌ن کارد‌‌ به استخوان و د‌‌رخواست مبنی بر پیگیری نیست.

فرماند‌‌اری ویژه فسا با جد‌‌یت پیگیر این مشکل پیش آمد‌‌ه برای قشر کارگر شهرش است؛ امید‌‌ است که مالک و مد‌‌یرعامل کارخانه نیز با خارج کرد‌‌ن خبرنگار فارس از لیست رد‌‌ تماس تلفنش پس از د‌‌و هفته، به صورت مستقیم پاسخگوی این مسئله پیش آمد‌‌ه باشد‌‌.

تجمع اعتراضی ساکنین روستای زیارت
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸؛ جمعی از ساکنین روستای زیارت در شهرستان دشتی استان بوشهر در اعتراض به واگذاری شهرک شیلاتی به افراد غیربومی، در آن محل، دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری آبژدان 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی کارگران شهرداری آبژدان شهرستان اندیکا در خوزستان در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۰ ماه حقوق شان در مقابل استانداری در خوزستان تجمع کردند.
کارگران تجمع کننده روی بنری که همراه داشتند، نوشته بودند: ما کارگران شهرداری آبژدان اندیکا، ۱۰ ماه بدون حقوق، ۴ ماه بدون بیمه، یک سال بدون عیدی! آقای مسئول محترم! پاسخگو باش ما گرسنه ایم. 

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

 به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸، دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، در اعتراض به گران شدن غذای سلف و تعطیلی آن دست به اعتراض زدند.

مسئولان این دانشگاه که ابتدا با نشر اطلاعیه ای از افزایش نرخ ۵۰درصدی غذای سلف در مردادماه سخن گفته بودند، با اعتراض پراکنده ی دانشجویان، تصمیم به تعطیلی ۸ روزه سلف جهت تامین کسری بودجه ی خود گرفتند. به همین جهت دانشجویان ظهر امروز سینی های غذای خود را از سلف تا ساختمان ریاست دانشگاه چیده و در مقابل این ساختمان تجمع کردند.

در خلال این تجمع مسئولان دانشگاه به میان متجمعین آمدند و تصمیم گیری نسبت به وضعیت پیش آمده را موکول به جلسات بی محتوای هیئت رئیسه کردند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: