•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

پیدا شدن یک نوزاد رها شده مقابل شیرخوارگاه آمنه در تهران

0
58

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، یک نوزاد دارای معلولیت در مقابل شیرخوارگاه آمنه در تهران پیدا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از همشهری، روز دوشنبه ۳۱ مردادماه ۱۴۰۱، فاطمه ارزانیان، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران از پیدا شدن یک نوزاد دارای معلولیت جسمی و رها شده در مقابل شیرخوارگاه آمنه در تهران خبر داد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران در این خصوص اعلام کرد:”پزشک و پرستار ویزیت اولیه را انجام دادند و حتی اجازه ندادیم که مادریار به کودک شیر دهد، زیرا ممکن بود بلع کودک دچار مشکل باشد و در این زمینه از پرستار کمک گرفتند.”

ارزانیان ادامه داد:”همچنین نیروی انتظامی نیز برای صورت جلسه وضعیت به شیرخوارگاه مراجعه کرد و از اورژانس اجتماعی نیز کمک گرفته شد. اورژانس بعد از انجام کارهای اولیه در شیرخوارگاه آمنه این نوزاد را به شیرخوارگاه رفیده (شیرخوارگاه کودکان دارای معلولیت) ارجاع داد. اکنون حال عمومی کودک خوب است و در شیرخوارگاه پذیرش شده است.”

در حالی آمار نوزادان رها شده در خیابانهای ایران روند افزایشی دارد که علی خامنه ای مدعی سیاست افزایش جمعیت است و این در حالی است که مشکلات اقتصادی، فقر و توروم باعث ناتوانی خانواده ها در تامین مایحتاج اولیه زندگی آنها شده است.

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق انسانها در برخورداری از تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک، مسکن، پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند.

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که《آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند》اجرای آن را برای توسعه کشور از دستور کار خارج و با آن به شدت مخالفت کرد.

Comments are closed.