•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 2

اعتصاب غذای قاسم آبسته، زندانی سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج

0
366

ghasem-abesteh-abaste-300x200 (2)سید قاسم آبسته زندانی سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج از یک هفته قبل در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی به مشکلات جسمی اش در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هرانا ، سید قاسم آبسته زندانی سنی مذهب در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج از هفت روز پیش در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد. یک منبع مطلع در مورد دلایل این اعتصاب و آخرین وضعیت آقای آبسته گفت “از مدتی قبل یک غده در کنار لوزه‌های این زندانی پدیدار شده که حتی تنفس را نیز برایش دشوار نموده است. بر اساس تشخیص پزشکان این عارضه خطرناک بوده و ابتدا بایستی با اعزام به بیمارستان از غده نمونه‌برداری شود و بعد به عمل جراحی برای برداشتن آن نیاز دارد.”

این منبع مطلع در ادامه سخنانش اضافه کرد “بهداری زندان می‌گوید بایستی دستور قضایی برای اعزام به بیمارستان باشد و بدون آن امکان اعزام ندارد. از طرفی مسئول قضایی از خود سلب مسئولیت می کند در این مورد. در واکنش به چنین وضعیت و سردرگمی قاسم از یک هفته پیش دست به اعتصاب غذا زده است.”

آقا آبسته پیش تر نیز محرومیت از درمان پزشکی را در سال ۹۳ و در رابطه با بیماریهای کلیوی که در زندان به آن دچار شده بود تجربه کرده است .

لازم به توضیح است، قاسم آبسته متأهل و دارای دو فرزند است؛ در بهمن ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد. او هشت ماه را در این بازداشت‌گاه در سلول انفرادی به سر برد و سپس به زندان اوین منتقل و مدت شش ماه نیز در این زندان در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ و ۲۰۹ اوین بود.

پس از ۱۴ ماه بلاتکلیفی در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ارومیه و تهران و تحمل فشارهای شدید جسمی و روحی نخست به بند ۳۵۰ زندان اوین و پس از ۲۰ روز در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۱ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

او با اتهاماتی از قبیل محاربه از طریق هواداری از گروه‌های سلفی روبرو شده است، اتهامی که خود این زندانی آن را رد می کند و بر بی اساس بودن آن تاکید دارد.

آقای آبسته در خردادماه سال ۹۵ توسط قاضی مقیسه به اعدام محکوم شد با اینحال دستگاه قضایی از نقض حکم بدوی و ارجاع آن به شعبه هم ارز خبر داده است.

در حال حاضر آقای آبسته بیش از ۷ سال است که بلاتکلیف در زندان رجایی شهر زندانی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.