•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بازداشت دو شهروند بهائی ساکن کرج توسط نیروهای امنیتی

0
309

در ادامه دور جدید احضار و بازداشت شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور، روز گذشته دو شهروند بهائی ساکن شهرک اندیشه واقع در شهریار توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۷ آذرماه ۹۷، دو شهروند بهائی ساکن اندیشه شهریار توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. هویت این شهروندان بهائی “ندا شبانی (بیوک آقایی)” و “سروش آگاهی” توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. لازم به ذکر است که طی هفته‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور آغاز شده است. در ماههای اخیر شهروندان بهائی با موارد بازداشت و سرکوب بسیاری مواجه بودند بعنوان مثال: صبح روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه ۹۷، “فرید اسماعیلی” شهروند بهائی ساکن تهران به دادسرای اوین احضار شده بود. در همان تاریخ یک شهروند بهائی ساکن قائم‌شهر به نام “علی احمدی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه کچویی شهر ساری منتقل شده بود. همچنین طی همان روز نیروهای امنیتی با حضور در منزل مهوش عدالتی (زائری) شهروند بهائی ساکن تهران وی را نیز جهت بازجویی احضار کردند و یک شهروند بهائی دیگر نیز در تهران به نام “سپیده کشاورز” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.پیش از آن در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه نیز، شهرزاد نظیفی، شهروند بهائی و از قهرمانان و مربیان موتور کراس بانوان در ایران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه زندان اوین منتقل شده است.

بر اساس اخبار و گزارشهای منتشر شده در وبسایت حقوق بشر در ایران شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: