•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بازداشت میثم آل مهدی, فعال کارگری توسط نیروهای امنیتی

0
394

میثم آل مهدی، از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. با احتساب بازداشت این فعال کارگری تعداد فعالان کارگری که در تجمعات اخیر کارگری توسط نیروهای امینیت در اهواز بازداشت شده اند به چهار نفر میرسد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, میثم آل مهدی فعال کارگری و از اعضای گروه ملی فولاد اهواز روز سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ در مقابل منزلش بازداشت شد و به مکان نامعلومی منتقل شده است. منابع خبری و از جمله اتحادیه آزاد کارگران ایران در روزهای گذشته به حقوق بشر در ایران در مصاحبه ای خبر داده بودند که اداره اطلاعات اهواز با احضار ۱۰ تن از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران، تهدید کرده بود که در صورت ادامه اعتراض‌های خیابانی آنان، برخوردهای لازم برای توقف این تجمع‌ها انجام خواهد شد و این فعالان کارگری را تهدید به بازداشت کرده بودند. کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز سه شنبه و در سی و دومین روز اعتصاب خود در اهواز راهپیمایی و تجمع کرده بودند. خواسته اصلی کارگران ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

لازم به ذکر است  اسماعیل بخشی و علی نجاتی دو فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی که در جریان تجمعات نیشکر هفت تپه بازداشت شده‌اند، کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌برند. عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی دانشگاه آزاد تهران نیز که روز سه‌شنبه در ارتباط با تجمعات کارگری خوزستان، در تهران بازداشت و به اهواز منتقل شده بود، کماکان در بازداشت بسر می‌برد.

روز گذشته با سی و دومین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز، منابع کارگری در فولاد اهواز خبر از بازداشت میثم آل مهدی، یکی از نمایندگان کارگران معترض این شرکت داده‌اند. این کارگر معترض  در منزل شخصی بازداشت شده است.

این تجمعات در حالی ادامه یافت که روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه دستکم ۱۰ تن از کارگران معترض به اداره اطلاعات اهواز احضار و تهدید شده بودند که در صورت ادامه تجمعات برخورد جدی‌تری با آنها صورت خواهد گرفت.
در حالی که برخی مسئولین دولتی طی هفته گذشته خبر از پرداخت دو ماه از حقوق معوقه کارگران داده‌اند، به گفته منابع کارگری، کارگران تاکنون حقوق معوقه خود را دریافت نکرده‌اند و در عین حال، خبری از راه‌اندازی تولید در این واحد نیست و دو ماه حقوق معوقه تنها برای ۱۲۰ تن از کارگران پرداخت شده است.

از جمله مطالبات کارگران گروه ملی فولاد اهواز “بازگشت شرکت به بدنه دولت، ورود مستمر شمش و مواد اولیه، راه اندازی تمام خطوط تولید، تامین تجهیزات و قطعات مورد نیاز، فروش مستمر محصولات و پرداخت به‌موقع و مستمر حقوق کارگران” است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: