•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بیانیه وکلای دادگستری در حمایت از نسرین ستوده فعال حقوق بشر

0
465

امروز سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷, جمعی از وکلای دادگستری با انتشار بیانیه‌ای نسبت به محکومیت اخبر نسرین ستوده به حبس و شلاق واکنش نشان دادند. این اوکلا در بیانیه خود خواهان ابطال رای صادره از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷، برخی از وکلای دادگستری، با انتشار بیانیه‌ای محکومیت نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین را به تحمل ۳۸ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کرده و از مسئولان قاضی جمهوری اسلامی خواستار شدند تا نسبت به ابطال رای صادره اقدام کنند. در قسمتی از این بیانیه آمده است “رای صادره علیه بانو وکیل نسرین ستوده در تعارض آشکار با قانون و اصول و منطق حقوقی بوده مایه‌ی شرمساری و نشان از فقدان بردباری در برخورد با وکلای منتقد و حاکی از ضعف عدالت قضایی و در تقابل آشکار با فصل حقوق ملت در قانون اساسی و قواعد بنیادین حقوق بشر و امر وکالت است”. نسرین ستوده در دو پرونده به ۳۸ سال حبس تعزیری و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

متن این بیانیه که جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است در ادامه می آید: 

صدور چنین حکم سنگینی مایه شرمساری و نشان از فقدان بردباری در برخورد با وکلای منتقد و حاکی از ضعف عدالت قضایی و در تقابل آشکار با فصل حقوق ملت در قانون اساسی و قواعد بنیادین حقوق بشر و امر وکالت است.

ملت شریف ایران

با سلام

احتراما اینجانبان جمعی از وکلای دادگستری ایران با استناد به کلیات فصل سوم قانون اساسی تحت عنوان حقوق ملت و قواعد بنیادین حقوق بشر و اصل آزادی دفاع وکیل دادگستری و اصول جهانی وکالت به استحضار می رساند؛

همکار شریف ما وکیل بانو نسرین ستوده به استناد اعلام رئیس شعبه ٢٨ محاکم انقلاب اسلامی تهران و ایضا اعلان همسر گرامی مشارالیه به حبسی سنگین و ١۴٨ ضربه شلاق محکومیت یافته است.

این حکم اگرچه از منظر شکلی و ماهوی واجد ایرادات عدیده‌ای است و بنا به دلایل حقوقی و مقررات و قوانین، خصوصا اصل قانونی بودن جرم و مجازات، شایسته نقض و ابطال است اما همه آزاد اندیشان، مصلحان، علمای حقوق، وکلای دادگستری، سازمان‌های حامی وکلای دادگستری، سازمانهای مدافع حقوق بشر، دولتها و سیاسیون داخل و خارج را بهت زده کرد و موجبات یأس و افسوس فراوان نسبت به نهاد قضایی ایران شد.!

وکیل نسرین ستوده در راستای امر وکالت دفاع نموده و حسب اصل استقلال وکالت، اصل ٣۵ قانون اساسی، مقررات حاکم بر قانون آیین دادرسی کیفری در حوزه وکالت و قانون وکالت از تامینات و مصونیت قضایی می‌بایستی برخوردار باشد. حضور و دفاع وکیل دادگستری در دعاوی نشان از دادرسی منصفانه خواهد بود.

لذا هر نوع محدودیت، محکومیت و فشار علیه وکلای مستقل دادگستری نقض دادرسی منصفانه خواهد بود و به گمان اینجانبان رای صادره علیه بانو وکیل نسرین ستوده در تعارض آشکار با قانون و اصول و منطق حقوقی بوده مایه شرمساری و نشان از فقدان بردباری در برخورد با وکلای منتقد و حاکی از ضعف عدالت قضایی و در تقابل آشکار با فصل حقوق ملت در قانون اساسی و قواعد بنیادین حقوق بشر و امر وکالت است.

در پایان ما جمعی از وکلای دادگستری ایران ضمن حمایت و پشتیبانی از وکیل بانو نسرین ستوده، استقامت و تلاش مشارالیها را در احقاق حقوق ملت و برقراری قانون و ترویج حقوق بشر ستودنی می دانیم و خواستار لغو و ابطال رای ناشایست مذکور هستیم.

با احترام مجدد

١- مهرانگیز کار

٢- شیرین عبادی

٣- علی امیری

۴- قهرمان کریمی

۵- محمدعلی جداری فروغی

۶- علی افروز

٧- مسعود اخترانی تهرانی

٨- محمد مصطفائی

٩- حسین احمدی نیاز

١٠- مهدی هوشمند رحیمی

١١- قاسم شعله سعدی

١٢- علیرضا دقیقی

١٣- احسن حسن پور

١۴- جبار مبارکی

١۵- دانیال استخر

١۶- عبدالله جهانبین

لازم به ذکر است سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای محکومیت نسرین ستوده به حبس و شلاق را محکوم کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.