•                  
چهارشنبه , ۰۶ اسفند , ۱۳۹۹
چهارشنبه, فوریه 24

جلسه رسیدگی به اتهامات محمد مهدوی‌فر برگزار شد

0
164

محمد مهدوی فر.jpgمحمد مهدوی‌فر فعال مدنی اهل آران و بیدگل است که در حال سپری کردن محکومیت دو ساله خود در زندان مرکزی اصفهان بسر می‌برد. آقای مهدوی‌فر طی ماه گذشته در پرونده‌ای دیگر به اتهام معاونت در نشر اکاذیب توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو آران و بیدگل به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شد و جلسه رسیدگی به اتهامات وی در بخش دوم این پرونده مبنی بر توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی” و تبلیغ علیه نظام امروز یکشنبه در شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل برگزار شد. به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۱ شهریور‌ماه ۹۷ جلسه رسیدگی به اتهامات محمد مهدوی‌فر، با حضور محمد نجفی وکیل مدافع وی در شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل برگزار شد. محمد نجفی وکیل مدافع آقای مهدوی‌فر در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت: “جلسه رسیدگی به اتهامات آقای مهدوی‌فر مبنی بر توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام امروز یکشنبه ۱۱ شهریورماه، در شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل به ریاست قاضی موسوی برگزار شد. دادگاه در خصوص این اتهامات به مواردی همچون نامه‌های انتقادی آقای مهدوی‌فر که به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته و در کانال خود منتشر کرده‌اند و همچنین گزارشات اداره اطلاعات و بسیج کاشان درخصوص ایشان استناد کرده است. دادگاه طی روزهای آینده نسبت به صدور رأی اقدام خواهد کرد”.

گفتنی است این فعال مدنی که در حال سپری کردن محکومیت خود در زندان مرکزی اصفهان است، در اسفندماه سال گذشته در پرونده‌ای با وکالت سعید غلامیان، توسط دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و ارتباط با دول بیگانه به تحمل دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود، محکومیت وی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان عیناً تائید شد.

محمد مهدوی فر در زندان اصفهان بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شود.

پیش‌تر یک منبع نزدیک به خانواده آقای مهدوی فر به حقوق بشر در ایران گفت: “محمد مهدوی فر که به علت عوارض شیمیایی دوران جنگ مشکلات تنفسی دارد، بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شود. بند سوم زندان مرکزی اصفهان از نظر بهداشت خوب نیست و اکثر زندانیان سیگار و مواد مخدر مصرف می‌کنند. آقای مهدوی فر بارها درخواست جابجایی به بند دیگر داد که مورد تائید مسئولان قرار نگرفت”.

این فعال مدنی پیش‌تر در تاریخ ۲۴ دی‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان منتقل شد.

لازم به یادآوری است محمد مهدوی‌فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم‌عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت.
آقای مهدوی‌فر از بابت پرونده مفتوحه در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شد.

نهایتاً، شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست حمیدرضا امانی حکم ۱ سال و نیم حبس وی را از طریق اصلاح اتهام از «نشر اکاذیب» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ده ماه حبس تقلیل و با «رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول» مجازات وی را به ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد.

همان‌طور که اشاره شد مهدوی‌فر کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: