•                  
سه شنبه , ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

خوزستان؛ ۶۵ درصد جامعه بی‌سواد را بانوان تشکیل می‌دهند

0
279

image-457-300x191.jpgمعاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه تعداد بی‌سوادان استان بر حسب خوداظهاری حدود ۲۳۰ هزار نفر اعلام شده است، گفت که ۸۰ هزار نفر (۳۵ درصد) از این آمار به مردان و ۱۵۰ هزار نفر (۶۵ درصد) به زنان تعلق دارد.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، موسی شیخی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: :پس از تأسیس نهضت سوادآموزی به فرمان امام خمینی، اقدامات خوبی برای ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی به منظور کاهش فاصله جنسیتی در جمعیت باسواد صورت گرفت. بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵، تفاوت نرخ باسوادی زنان و مردان در مقایسه با سال ۵۵، چهار برابر کاهش پیدا کرده است:وی افزود: “بر اساس این سرشماری در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، درصد باسوادی بانوان ۹۰ درصد است. تعداد بی‌سوادان استان در این بازه سنی بر حسب خوداظهاری حدود ۲۳۰ هزار نفر ثبت شده است که از این رقم ۸۰ هزار نفر (۳۵ درصد) مربوط به مردان و ۱۵۰ هزار نفر (۶۵ درصد) به زنان تعلق دارد”.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان خاطرنشان‌کرد: “۷۵ درصد از مخاطبان و فراگیران در برنامه سوادآموزی را بانوان تشکیل می‌دهند. سوادآموزی به عنوان یکی از اولویت‌های برنامه توسعه آموزش و پرورش خوزستان در نظر گرفته می‌شود و اقدامات مختلفی مانند تولید محتوای آموزشی ویژه بانوان و کاربردی کردن آن در زندگی افراد، آموزش دوره‌های سواد پایه، دوره تحکیم و دوره انتقال که برای پایان مقطع ابتدایی است، در سوادآموزی انجام می‌شود”.

شیخی ادامه داد: “همچنین آموزش سواد از طریق تبلت و وسایل دیجیتال در دستور کار ما قرار دارد. در این آموزش، شوق به یادگیری در مخاطبان افزایش پیدا می‌کند. آموزش از طریق ICDL ویژه کلاس‌های دوره انتقال، آموزش از طریق طرح خواندن با خانواده، آموزش از طریق حلقه‌های کتاب و کتابخوانی (آموزش مکاتبه‌ای)، برگزاری مسابقه کتاب و کتابخوانی، آموزش مهارت‌های اساسی زندگی مانند مسئولیت‌پذیری، مدیریت استرس، مهارت حل مساله، تصمیم‌گیری و کارآفرینی از جمله برنامه‌هایی هستند که سوادآموزی، آن‌ها را دنبال می‌کند”.

وی تاکید کرد: “از نظر میزان باسوادی بانوان در مقایسه با میانگین کشوری در رتبه پانزدهم کشور قرار داریم. علت اصلی بروز بی‌سوادی در جامعه بانوان معمولاً مسائل و مشکلات فرهنگی یعنی نوع نگاه نامناسب به آموزش و فرهنگ است که می‌تواند مشکلات اجتماعی مختلفی را به دنبال داشته باشد”.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان تصریح کرد: “با توجه به اینکه معمولاً خانه‌داری و حفظ تعادل خانواده مربوط به بانوان است، آموزش سواد و فرهنگ عمومی در این گروه از جمعیت نیازمند توجه ویژه‌ای است و ضرورت دارد که توجه به آموزش بانوان را به عنوان یک اولویت در نظر بگیریم”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: