•                  
دوشنبه , ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 2

شانزدهمین روز از اعتصاب غذای “وحید صیادی نصیری” زندانی سیاسی محبوس در زندان لنگرود قم

0
207

وحید صیادی نصیریوحید صیادی نصیری, زندانی سیاسی سابق و فعال سیاسی محبوس در زندان لنگرود قم که از تاریخ ۲۱ مهر ماه در اعتصاب غذا بسر میبرد از حق رسیدگی پزشکی و یا توجه مسئولان زندان مبنی بر مرتفع کردن خواسته های به حق این زندانی سیاسی سرباز میزنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, وحید صیادی نصیری زندانی سیاسی که از تاریخ ۱۴مهر ماه سالجاری به زندان لنگرود قم منتقل گردیده و در این زندان به بند متهمان مواد مخدر و در بین افرادی که اعتیاد شدید به انواع مواد مخدر دارندنگهداری می شود در اعتراضی به شرایط نگهداری ایشان و عدم رعایت اصول تفکیک جرائم زندانها و همچنین محرومیت از دادرسی عادلانه و همچنین خواهان انتقال به زندان اوین میباشد و از تاریخ ۲۱ مهر ماه در اعتصاب غذای اعتراضی خود را آغاز کزده و مسئولان زندان لنگرود قم هیچ گونه رسیدگی پزشکی به وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی با توجه به وخامت حال ایشان به دلیل اعتصاب غذا و ضعف جسمانی شدید نمیکنند.  به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, “وحید صیادی نصیری” در حالی شانزدهمین روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر میگذاردکه مسئولان زندان لنگرود قم هیچ گونه توجهی به خواسته های ایشان نمیکنند و این زندانی سیاسی با توجه به عدم رعایت اصول تفکیک جرائم و همچینی نقض آئین نامه سازمان زندانها که باعث شده ایشان به عنوان یک متهم سیاسی در کنار متهمین جرائم خطرناک از قبیل قتل یا مواد مخدر و در بین افرادی که اعتیاد شدید به انواع مواد مخدر دارند نگهداری میشود.

لازم به ذکر است “وحید صیادی نصیری” در تاریخ یکم مرداد ماه سالجاری توسط اداره اطلاعات قم  با اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت و پس یک هفته بازجوئی در اداره اطلاعات آن شهرستان به زندان ساحلی قم منتقل شد . روز ۲۲ شهریور ماه به “وحید صیاد نصیری” ابلاغ گردیدکه در تاریخ ۳۱ شهریور ماه تاریخ برگزاری دادگاه وی می باشد  . در این بین آین فعال سیاسی در صدد گرفتن وکیل برای دفاع از خود بود که صبح روز ۲۴ شهریور ماه بطور ناگهانی و بدون اطلاع قبلی ضمن انتقال ناگهانی ایشان به شعبه یک دادگاه انقلاب قم در دادگاهی ۱۰ دقیقه ای قاضی شعبه یک دادگاه انقلاب قم بدون حضور وکیل مدافع ایشان این فعال سیاسی را با اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری مورد محاکمه و به چهار سال و نیم حبس محکوم گردید.

این فعال سیاسی در تاریخ ۱۴ مهر ماه سالجاری به زندان لنگرود قم منتقل گردید و بدون رعایت اصول تفکیک جرائم و آئین نامه سازمان زندانها در بین متهمان جرائم خطرناک نظیر قتل و یا بند افراد متهم به مواد مخدر و در بین افرادی که اعتیاد شدید به انواع مواد مخدر از قبیل متادون دارند در وضعیت بسیار بدی نگهداری میشود.

همچنین صبح روز ۲۴ مهر ماه مجددا و بطور ناگهانی و بدون هماهنگی قبلی با “وحید صیادی نصیری” و یا حتی وکیل ایشان “محمد نجفی”,  آقای نصیری به دادگاه کیفری قم منتقل گردید و به ایشان اطلاع داده شد که در خصوص اتهام توهین به مقدسات پرونده جدیدی برای این فعال سیاسی گشوده شده است.

لازم به ذکر است که “وحید صیادی نصیری پیش از این نیز با همین اتهام “توهین به مقدسات” در دادگاه محکوم و تحمل حبس نموده بود و حسب قانون آئین دادرسی کیفری نمی بایست مجددا همان اتهام به ایشان تفهیم و پرونده سازی برای ایشان بشود.

لازم به ذکر است این فعال سیاسی پیش‌تر بابت توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ترتیب به تحمل ۵ و ۲ و ۱ سال حبس محکوم شده بود و با اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) مشغول گذراندن ۵ سال از این محکومیت بود که با اعمال عفو نوروزی با تقلیل حکم روبه‌رو شده بود . این زندانی سیاسی که در بند چهار زندان اوین نگهداری می‌شد، مورخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۶، به دلایل نامعلومی به زندان رجایی شهر کرج  منتقل گردید .

آقای صیادی نصیری پیش از این در تاریخ ۲۵ مهرماه ۹۵، در بند ۸ زندان اوین در اعتراض به ۱۳ ماه بلاتکلیفی پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود. این زندانی سیاسی با اتهامات «توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» در دادگاه بدوی به ۸ سال حبس محکوم شد. اما با گذشت ۱۳ ماه از تاریخ صدور حکم اولیه و اعتراض وی، جلسه دادگاه تجدید نظر برای وی برگزار نشده بود. نهایتا بعد از یک دوره اعتصاب غذای طولانی مدت، وحید صیادی نصیری ، در پی مشخص شدن زمان دادگاه تجدیدنظر، به اعتصاب غذای خود پایان داد . بعد از اتمام دادگاه تجدید نظر این فعال سیاسی , ایشان از بند ۸ زندان اوین به بند ۴  این زندان منتقل و سپس به زندان رجائی شهر واقع در کرج منتقل گردید . 

درنهایت این فعال سیاسی در اواخر سال ۹۶ بعد از تحمل دو سال و نیم حبس از زندان رجائی شهر کرج آزاد گردید .

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: