•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

صدور حکم حبس و شلاق برای داریوش دارابی , فعال مدنی ساکن اراک

0
428

دارابی.jpgداریوش دارابی,فعال مدنی ساکن اراک بدلیل فعالیتهای مسالمت آمیز مدنی و شرکت در تجعات اعتراضی مرداد ماه سالجاری در اراک از سوی شعبه۱۰۳دادگاه کیفری۲ این شهرستان به حبس و شلاق محکوم شده است .

به گزارش حقوق بشر در ایران , شعبه ۱۰۳دادگاه کیفری ۲ شهرستان اراک داریوشِ دارابی , فعال مدنی ساکن اراک را به اتهامِ اخلال در نظم عمومی به جهت حضور در تجمعات اعتراضی شهرستان اراک که در تاریخ یازدهم مرداد ماه سال ۹۷ برگزار شده بود ، به تحمل شش ماه و یک روز حبس تعزیری و  سی ضربه شلاق محکوم  نموده است. یک منبع نزدیک به داریوش دارابی  در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید محکومیت نامبرده با اتهامات فوق الذکر گفت ؛ از مجوعه اتهاماتی که این فعال مدنی در دادگاه بواسطه آن محکوم به حبس و شلاق گردیده میتوان به فعالیتهای مسالمت آمیز این فعال مدنی در فضای مجازی که شامل تهیه مطالب و و نوشتار و  انتشار عکسهائی از مشکلات حقوق بشری در جامعه ایران  از جمله انتشار عکسهائی از کودکان کار و یا شهروندانی که در فقر و اعتیاد بدور از توجه مسئولان حکومتی و دولتی  زندگی روزانه خود را سپری میکنند بوده است. همچنین محمد نجفی وکیل پیاه یک دادگستری و کارشناس حقوق بشر ضمن اعلام این خبر در صفحه فیس بوک خود نوشت , محکومیت مذکور برای داریوش دارائی فعال مدنی, به مدت سه سال تعلیق شده است و چنانچه نامبرده به تکرار مورد جرم مجددا مباردت نماید علاوه بر تحمل کیفر پیرامون جرم جدید باید این مجازات را نیز متحمل شود .

لازم به ذکر است که داریوش دارائی دارای پرونده دیگری در شعبه دوم دادگاه انقلاب اراک بصورت مفتوح دارد که در آن پرونده با اتهام توهین به ایت الله خمینی به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم گردیده است .

سرکوب فعالان مدنی در ایران به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز آنها از جمله مواردی است که بارها گزارشگران ویژه حقوق بشر در امور ایران بر آنها تاکید داشته اند. جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران که از تیر ماه سالجاری بعد از فوت ناگهانی عاصمه جهانگیر گزارشگر فقید پیشین حقوق بشر در امور ایران در این مقام برگزیده شد، در تاریخ ۱۰ مهر ماه سالجاری گزارش خود پیرامون آخرین وضعیت حقوق بشر و حقوق شهروندی در ایران را به شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش نموده است اقای رحمان در گزارش خود سرکوب مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی در ایران را بشدت محکوم کرده است .

در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از جمله کشورهای امضا کنندگان این سند بین المللی می باشد به صراحت بر حق ازادی بیان برای شهر انسانی تاکید شده است . حتی در قانون اساسی جمهوری اسلامی که حکومت ایران خود را ملزم به اجرای آن می داند در اصل ۲۷ آن بر حق برگزاری تجمعات مسالمت آمیز بدون سلاح و خشونت و آزادی بیان تاکید شده است . اما حکومت جمهوری اسلامی از آنجائی که تاب شنیدن نظر منتقدین خود را ندارد اقدام به سرکوب گسترده و  صدور احکام فراقانونی در جهت سرکوب مدافعان حقوق بشر مینماید .

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.