•                  
چهارشنبه , ۰۴ خرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 25

وضعیت آبی ۱۵ شهر استان کرمان قرمز است

0
257

57393069.jpgمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان وضعیت آبی در 15 شهر کرمان را قرمز عنوان کرد و افزود: بیشترین چالش مربوط به کرمان، رفسنجان و زرند است که در این میان کرمان وضعیت بدتری نسبت به بقیه شهرها دارد .

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا، محمد طاهری ظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد: بیش از 2 میلیون نفر جمعیت استان کرمان در 68 شهر و 129 روستا توسط شرکت آب و فاضلاب استان کرمان پوشش داده می شوند و به زودی سه شهر زهکلوت، هنزاء و دشتکار نیز به این مجموعه اضافه خواهد شد. وی افزود: یکی از مشکلات ما این است که در زمان ارائه خدمت جمعیت شهر کرمان به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد، اما زمان سرشماری همه به مناطق و روستاهای خود می‌روند که بعضا در ایام سال به ندرت در آنجا سکونت دارند و این مسئله مشکلاتی را در زمینه جذب اعتبارات برای

شرکت آب و فاضلاب ایجاد می کند و شاهد اختلافات بالای 40درصدی جمعیت با آمار سرشماری مواجه می‌شویم .

وی بیان کرد: عمده منابع آبی ما از 342 حلقه چاه تامین می‌شود و شهرستان سیرجان با توجه به بارندگی‌ها خوبی که امسال داشته، عمده آب خود را از سد تامین می‌کند و 70 درصد آب بافت نیز از سد این شهرستان تامین می‌شود .

مدیرعامل آبفای استان کرمان گفت: آب مابقی استان کرمان از منابع زیرزمینی و چاه‌ها تامین می‌شود که این مسئله از نقاط ضعف ما به ویژه در شهر کرمان به شمار می‌رود .

وی افزود: آب شهر کرمان به طور کامل از طریق 96 حلقه چاه در دشت حسین‌آباد، قریه‌العرب و جوپار تامین می‌شود .

1900 کیلومتر خط انتقال آب در استان کرمان

طاهری با اشاره به یک هزار و 900 کیلومتر خط انتقال آب در استان کرمان بیان کرد: منابع آبی ما روز به روز در حال فاصله گرفتن از نقاط جمعیتی هستند، آب کرمان از فاصله 100 کیلومتر و قلعه‌گنج از فاصله 70 کیلومتری تامین می شود .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: آب استحصالی از چاه‌ها در محیطی کاملا ایزوله و بسته وارد مخازن ذخیره می‌شود و کوچکترین نفوذپذیری به مخزن وجود ندارد .

وی اظهار کرد: آب شرب کرمان در هیچ مکانی روباز نیست و محلی برای آلودگی ندارد، تنها منشا تماس با آب در زمان شکستگی شبکه است که آن هم بلافاصله ترمیم و گندزدایی می‌شود .

طاهری افزود: آب کرمان به صورت روزانه کنترل کیفی می‌شود و شهرستان‌های سیرجان، کرمان، بم، رفسنجان و جیرفت قطب‌های آزمایشگاهی ما هستند .

وی تصریح کرد: سال گذشته 2 میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی فلزات سنگین برای آزمایشگاه مرجع کرمان خریداری شده تا آخرین آزمایش‌های روز را انجام دهیم .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان ادامه داد: علاوه بر آزمایش‌ها و گندزدایی که روزانه در مورد آب کرمان صورت می‌گیرد، از نقاط مختلف شهر نیز نمونه‌برداری داریم تا از آلودگی ثانویه احتمالی جلوگیری شود .

طاهری تصریح کرد: در استان کرمان 8 هزار لیتر در ثانیه ظرفیت تامین آب داریم، اما سرانه مصرف ما بسیار بالاست و این مسئله در جنوب کرمان بیشتر دیده می‌شود .

وی با بیان اینکه با وضعیت مصرفی کنونی با کمبود یک هزار و 600 لیتر بر ثانیه آب مواجه هستیم، اظهار کرد: 41 شهر کرمان دارای وضعیت سبز و 12 شهر دارای وضعیت زرد به لحاظ تامین آب هستند .

وی وضعیت آبی در 15 شهر کرمان را قرمز عنوان کرد و افزود:  بیشترین چالش مربوط به کرمان، رفسنجان و زرند است که در این میان کرمان وضعیت بدتری نسبت به بقیه شهرها دارد .

طاهری تصریح کرد: شهر کرمان در حال حاضر با یک هزار و 925 لیتر در ثانیه تامین آب می‌شود، اما اگر قرار باشد 24 ساعته بتوانیم با فشار آب را تامین کنیم، 760 لیتر بر ثانیه‌ کمبود داریم .

کرمانی‌ها 2 برابر شهروندان پاریس آب مصرف می‌کنند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان بیان کرد: برای تابستان امسال در صورتی که گرمای هوا طاقت‌فرسا نشود و مصرف را مدیریت کنیم، جیره‌بندی آب نخواهیم داشت و می‌توانیم با کنترل فشار، شهر را اداره کنیم .

طاهری با بیان اینکه هر شهروند کرمانی در شبانه‌روز 170 لیتر آب استحصال می‌شود، افزود: این میزان مصرف در حالی است که سرانه مصرف آب در شهری مانند پاریس با بارندگی بالا به ازای هر نفر در شبانه‌روز 70 لیتر است .

وی افزود: باید یاد بگیریم آب را به اندازه نیاز و در جای خودش مصرف کنیم، آبی که با زحمت و هزینه فراوان به دست می‌آید، برای نظافت حیاط، شستن ماشین و وسیله بازی و سرگرمی نیست .

طاهری ادامه داد: اگر مردم ما تنها 20 درصد از مصرف روزانه خود را صرفه‌جویی کنند، کوچکترین افت فشار و کمبود آبی نخواهیم داشت .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در ادامه از برخورد جدی و محکم با مشترکان پرمصرف آب خبر داد و گفت: جرائم سنگینی برای این عده از مشترکان آب در نظر گرفته شده و همچنین مشترکان کم‌مصرف نیز مورد تشویق قرار می‌گیرند .

طاهری اظهار کرد: به شهرداری‌ها نیز توصیه کرده‌ایم که برای آبیاری فضای سبز از آب شرب استفاده نکنند .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان از وجود تعداد بالای انشعاب‌های غیرمجاز گلایه کرد و گفت: تنها 5 هزار و 500 انشعاب آب غیرمجاز در شهر کرمان وجود دارد که متاسفانه هیچ‌گونه حقی را در این زمینه پرداخت نمی‌کنند و برداشت‌های بی‌رویه هم دارند .

طاهری افزود: انشعاب‌های غیرمجاز بعضا سلامت جامعه را به خطر می‌اندازند، اما روا نیست که ملکی مسکونی که برق و گاز دارد و مطئمنا تخریب نمی‌شود، از آب غیرمجاز استفاده کند .

وی بخشی از کمبود آب را مربوط به انشعاب‌های غیرمجاز دانست و عنوان کرد: ما به تنهایی نمی‌توانیم کاری کنیم، تنها مجموعه خدمت‌رسان هستیم .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: جنوب استان کرمان که اصلا دست ما نیست و نمی‌توانیم در آنجا حاکمیت کنیم، ادارات دولتی جنوب کرمان حاضر نیستند هزینه آب بدهند .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان تصریح کرد: در چهار شهر کرمان، ماهان، سیرجان و کهنوج فاضلاب شهری در حال اجرا است .

وی افزود: 30 درصد از شبکه فاضلاب شهری کرمان با 435 کیلومتر شبکه اجرا و 26 هزار سیفون به شبکه فاضلاب کرمان وصل شده که 58 هزار واحد مسکونی و تجاری را شامل می‌شود .

طاهری بیان کرد: تصفیه‌خانه اول کرمان با 200 لیتر در ثانیه کاملا وارد مدار شده و تصفیه‌خانه دوم با وجود مشکلات مالی 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سه ماه آینده وارد مدار بهره‌برداری می‌شود .

وی ادامه داد: شبکه فاضلاب کهنوج با 84 کیلومتر شبکه، 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 6 هزار انشعاب به آن وصل شده و تصفیه‌خانه آن هم آماده بهره‌برداری است .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان تصریح کرد: 80 میلیارد پروژه آب و فاضلاب کرمان شامل آبرسانی به رودبار، تصفیه‌خانه کهنوج، آبرسانی قلعه‌گنج و چاه و مخزن سیرجان شش ماه است که در مدار بهره‌برداری است، اما به طور رسمی هنوز افتتاح نشده‌اند .

طاهری عنوان کرد: در بخش اجرای شبکه فاضلاب سال گذشته سه قرارداد منعقد کردیم که شامل 800 میلیارد تومان فاضلاب کرمان، 217 میلیارد تومان فاضلاب زرند و 270 میلیارد تومان فاضلاب سیرجان است .

وی افزود: شبکه فاضلاب سیرجان آغاز شده و کرمان نیز در حال کارهای مطالعاتی است و به زودی اجرایی می‌شود .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: