شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

پرونده سازی علیه شرکت دافی در پی انتشار کلیپ تبلیغاتی

0
234

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۱۰شهریور ماه ۱۴۰۲، شرکت دافی، تولید و عرضه لوازم آرایشی پس از انتشار کلیپ تبلیغاتی در مضان اتهام قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دیدبان ایران، طی روزهای اخیر، پس انتشار یک کلیپ تبلیغاتی متعلق به شرکت دافی، تولید و عرضه کننده لوازم آرایشی و بهداشتی، این شرکت با پرونده سازی قضایی مواجه شد. 

براساس اعلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:”پرونده شرکت دافی که با یک آهنگ مبتذل محصولات خود را تبلیغ کرده بود به قوهٔ قضائیه ارجاع داده شده است.” 

با توجه به تشکیل پرونده و راجاع آن به قوه قضائیه مسئول این شرکت طی روزهای پیش رو به دادسرا یا دادگاه احضار خواهد شد. 

اجبار شهروندان به پیروی از یک نوع عقیده خاص به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرو ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

از سوی دیگر، در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر، به صراحت بر حق جملگی شهروندان در برخورداری از حقوق برابر و عدم تبعیض در جامعه به بواسطه جنسیت افراد و یا تفکرات و نگرشهای شخصی افراد تاکید شده است. 

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d