دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
دوشنبه, مارس 20

کشف قدیمی ترین طومار متعلق به پنج کتاب مقدس تورات

0
632

این، قدیمی ترین طومار متعلق به پنج کتاب مقدس تورات از هنگام “طومارهای بحرالمیت” بشمار می رود، که بیشتر آن به پایان دوران دوم معبد مقدس (نخستین قرن قبل از میلاد مسیح) نسبت داده می شود.

tomar-israel-mohabatnews-e1439301307124.jpg

 برای نخستین بار تکنولوژی پیشرفته موجب شد تا بخش هائی از طوماری که ۱۵۰۰ سال پیش، در داخل پستوی مقدس کنیسه در “عین گِدی”، بطور کلی سوخته بود، خوانده شود.در پایان چالش هائی بسیار شدید و خستگی ناپذیر، که بمدت یک سال بطول انجامید، دانشمندان و پژوهشگران از مشاهده ظهور ناگهانی آیه و منظومه های آمده در آغاز کتاب «لاویان»، شگفت زده شدند.این کشف نادر و استثنائی بیستم ژوئیه ۲۰۱۵ طی یک کنفرانس مطبوعاتی در اورشلیم، با حضور خانم میری رگِو، وزیر علوم و ورزش، ایسرائل هاسون، و مدیر

سازمان باستانشاسی اسرائیل، ارائه شد. به نوشته تارنمای وزارت امور خارجه اسرائیل ، طومار پوستی، در ۱۹۷۰، و در پی یک حفاری باستانشناختی در کنیسه در «عین گِدی»، به ریاست مرحوم دکتر دان لاراگ، و دکتر سفی پورات، از زیر خاک ها بیرون کشیده شد. بهر حال، بدلیل وضع و شرایط نیمسوز بودن آن، حفظ و حراست، و یا رمزگشائی آن، امکان پذیر نبوه است.
مرکز حراست “طومارهای بحرالمیت” سازمان باستانشناسی اسرائیل، توانست برای حراست و حفاظت از این طومار و سند بحرالمیت، از وضعیت و شرایط تکنولوژی و هنر پیشرفته، استفاده کند. روشن شده است که بخشی از این طومار، به سر آغاز کتاب سفر «لاویان»، باز می گردد که به زبان عبری و تاریخ صده چهاردهم تا اواخر صده شانزدهم قبل از میلاد مسیح تدوین شده است.  تا به امروز، این، قدیمی ترین طومار متعلق به پنج کتاب مقدس تورات از هنگام “طومارهای بحرالمیت” بشمار می رود، که بیشتر آن به پایان دوران دوم معبد مقدس (نخستین قرن قبل از میلاد مسیح) نسبت داده می شود.
tomar-2

سازمان باستانشناسی اسرائیل، با دانشمندان اسرائیلی و دانشمندان خارج از اسرائیل برای حفاظت و حراست، و رقمی و دیجیتالی کردن “طومار های بحرالمیت”، همکاری بعمل آورده است. حدود یک سال پیش، شرکت سهامی تکنولوژی “مرکل”، شرکت اسرائیلی، پییشنهاد کمک های تخصصی در زمینه بررسی و پویائی سطح بالای بعضی تکه و بخش های “طومار های بحرالمیت” و کیسه چرمی برای حفظ تورات با کمک وسائل دقیق پویندگی کرد. بریده و بخش های طومار “عین گِدی”، همراه با کیسه چرمی، مورد بررسی قرار گرفتند. سازمان باستانشناسی اسرائیل سپس نتایج حاصله از اینگونه بررسی و پویائی را برای برنت سیلز، پروفسور دانشگاه کنتاکی، مخترع و تولید کننده نرم افزار دیجیتال و رقمی فرستاد تا طومار مزبور را باز کرده و متن آن را نمایان سازد. در نتیجه، شگفتی و هیجان فوق العاده، زمانی حاصل شد که هشت مصراع و آیه کتاب انجیل به ناگهان، خوانا و روشن گردید.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.