•                  
جمعه , ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
جمعه, ژوئن 18

محرومیت آرش صادقی, زندانی سیاسی از درمان علیرغم وخامت اوضاع جسمانی و عفونت در محل جراحی

0
484

آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج به دلیل عدم اعزام و عدم مراقبتهای تخصصی پزشکی علاوه بر عفونت شدید ناحیه جراحی شده که توام با تورم و کبودی و از بین رفتن عصبهای حسی دست راست وی شده است همچنین دچار مشکلات قلبی و فشار خون بالا نیز شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, آرش صادقی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پس از تشخیص پزشکان مبنی بر ایتلای وی به بیماری سرطان استخوان از نوع کندروسارکوما در تاریخ ۲۱ شهریور ماه سالجاری تحت عمل جراحی قرار گرفت  و تنها سه روز پس از عمل جراحی و علیرغم نظر پزشکان متخصص مبنی بر لزوم تحت نظر ماندن، به زندانبازگردانده شد . بعد از بازگزداندن زود هنگام این زندانی سیاسی به زندان رجائی شهر, علیرغم تاکید پزشکان مبنی بر لزوم تکمیل دوران نقاهت, دست راست آرش که محل جراحی بود به دلیل بازگشت زودهنگام به زندان دچار عفونت شدیدی شد اما به دستور رستمی، دادیار ناظر بر زندان بیش از یک ماه از اعزام مجدد او به بیمارستان امام خمینی جلوگیری شده بود. تداوم محرومیت آرش صادقی از درمان و ممانعت از اعزام وی به مرکز درمانی و معالجه تحت نظر پزشک متخصص همچنان ادامه دارد. این محرومیت از اعزام آرش صادقی از آنجائی نشات گرفته که چندی پیش مسئولان زندان رجائی شهر بدلیل آنچه که بهانه فرار یک زندانی متهم به قتل و همچنین یک زندانی سیاسی دیگر حین انتقال به مرکز درمانی صورت گرفته بود از اواخر آذرماه سال جاری اعزام به مراکز درمانی همه‌ زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر را به دستور  رئیس این زندان لغو کرده اند.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید مشکلات حاد آرش صادقی گفت: “آرش بعد از آخرین اعتصاب غذائی که انجام داده بود قادر به خوردن غذاهای جامد نبوده و در صورت مصرف بلافاصله حالت تهوع پیدا میکند و همه را پس میدهد. به همین دلیل معده اش بشدت حساس و  امکان هضم غذاهائی از قبیل آب و یا سوپ را دارد و در دفع هم دچار مشکلات حادی شده است. وی همچنین به دلیل عدم رسیدگی مناسب پزشکی پس از جراحی و شرایط نامناسب زندان قرص قلب مصرف می‌کند و دچار فشار خون بالا نیز شده است”.
عدم رسیدگی پزشکی مناسب و ممانعت از اعزام آرش صادقی در حالی کماکان ادامه دارد که طبق نظر پزشکان متخصص وی باید برای اسکن مجدد مغز و استخوان به صورت ماهانه به بیمارستان مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرد.

گفته می شود وضعیت عفونت دست آقای صادقی به خاطر عدم رسیدگی پزشکی و شرایط نامناسب زندان روز به روز بدتر شده تا جایی که علاوه بر از کار افتادگی عصب‌های حسی، از کتف تا انگشتانش به شدت ورم کرده و سیاه شده است.  با این حال با وجود پیگیری های مکرر خود و هم‌بندیان و خانواده‌اش، به دستور رییس زندان از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری شده است.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ وخامت حال آرش صادقی به حدی زیاد است که انگشتان دست این زندانی سیاسی بی حس شده و دقیقا زمانی که انگشتان دست وی لمس میشود ناگهان تیر می کشد که این نشان از وجود عفونت در محل جراحی و همچنین دست راست آرش صادقی میباشد. “پزشکان برای ادامه روند درمان آرش صادقی شیمی درمانی تجویز کرده بودند ولی به دلیل شرایط بسیار بد زندان و عدم اعزام‌ها از طرف مسئولین زندان و به خاطر فضای استرس‌زا و پرتشنج زندان، انجام شیمی درمانی را در این شرایط غیر ممکن دانسته است. پزشک تاکید کرده که اقدامات شیمی درمانی باید در فضای خارج از زندان انجام شود و به دلیل عدم موافقت با اعزام وی، در صورت عود بیماری باید مجددا مورد عمل جراحی قرار گیرد”.

آرش صادقی مورخ ۲۱ شهریورماه سالجاری پس از تشخیص ابتلا به بیماری سرطان استخوان به نام کندروسارکوما با تاخیر بسیارتحت عمل جراحی قرار گرفت و تنها سه روز پس از عمل جراحی و علیرغم نظر پزشک بر لزوم تحت نظر ماندن، وی به زندانبازگردانده شد. دست راست آقای صادقی که محل جراحی بود به دلیل بازگشت زودهنگام به زندان دچار عفونت شدیدی شد اما به دستور رستمی، دادیار ناظر بر زندان بیش از یک ماه از اعزام مجدد او به بیمارستان امام خمینی جلوگیری شد.

وی با تاخیر بسیار و چند بار اعزام بی فایده که منجر به دیدن تیم پزشکی نشده بود یک ماه پس از انجام عمل جراحی سرانجام مورخ ۲۱ مهرماه برای اعزام به بیمارستان از بند خود فراخوانده شده و به دلیل مخالفت وی با اعزام در لباس زندان، توسط مقصود زلفعلی، فرمانده یگان حفاظت زندان علیرغم بیماری از ساعت هفت تا ده و نیم صبح در سرما نگه داشته شده بود.

لازم به ذکر است که در زمان اعزام آرش صادقی به بیمارستان و دقیقا در زمانی که وی در مرکز درمانی بود با بدرفتاری مامورین زندان مواجه شد و مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بدون نتیجه و صرفا پس از انجام معاینه توسط پزشک عمومی به زندان بازگردانده شده بود.

لازم به توضیح است، کندروسارکوما یکی از شایع ترین تومور اولیه بدخیم استخوانی در سنین نسبتا جوانی است که در آن سلولهای بدخیم غضروف ساز تولید تومور می کنند. حدس زده می شود که در کشور ما سالیانه یکصد مورد جدید آن ایجاد می شود.

گفتنی است آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان رجائی شهر  از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده است که پس از جمع شدن با حبس تعلیقی ۴ ساله پیشین او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۱۱ سال و ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد با اینحال کماکان از اجرائی شدن این ماده در  پرونده این فعال مدنی ممانعت بعما آمده است.

سازمان عفو بین الملل با صدرو بیانیه ای تداوم محرومیت آرش صادقی از دسترسی به مرکز درمانی را مصداق بارز شکنجه زندانیان سیاسی و در ایران دانسته بود و از مسئولان قضائی و امنیتی در ایران خواسته بی قید و شرط نسبت به اعزام آرش صادقی به مرکز درمانی اقدام کنند.

گفت مقامات ایران با ممانعت از دسترسى آرش صادقى به مراقبت هاى درمانى و بى اعتنایى به هشدارهاى پزشكان، در حال شكنجه دادن این مدافع حقوق بشر که از سرطان رنج میبرد، هستند.

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه در سازمان عفو بین الملل گفته بود:
«رفتار مقامات ایران در مورد آرش صادقی نه تنها به طرز غير قابل توصيفى ظالمانه است، بلکه از منظر حقوقی نوعى شکنجه محسوب می‌شود. از ابتدا تا امروز، هر قدم كه مقامات زندان، دادستانی و سپاه پاسداران برداشته اند در جهت قطع يا ‌محدود کردن دسترسی آرش صادقی به خدمات درمانی حياتى براى مقابله با سرطان بوده است.»
«مقامات ايرانى به طور عامدانه آرش صادقی را از مراقبت‌هاى پزشكى محروم كرده‌اند و به اين ترتيب درد و عذاب او را افزايش داده و ظلم ناشى از حكم به غايت ناعادلانه او را دو چندان كرده‌اند.»

سازمان عفو بین‌الملل از مقامات ایران می‌خواهد آرش صادقی را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. تا آن زمان، آن‌ها باید به حق حیات و محافظت وى در مقابل شكنجه احترام بگذارند و این مستلزم دریافت بهترین خدمات پزشكی در دسترس و پیروى کامل از توصیه‌های پزشكی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: