•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

بازداشت دو تن از فعالان اجتماعی اردبیل توسط نیروهای امنیتی

0
775

بعدظهر دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ شاپور نصرت پور و مرتضی ثنائی دو تن از فعالان اجتماعی ساکن اردبیل توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, بعد ظهر دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ماموران امنیتی اردبیل با حضور در منزل “شاپور نصرت پور” و  همچنین محل کار “مرتضی ثنایی” اقدام به بازداشت این دو فعال اجتماعی ساکن اردبیل کردند. از اتهامات منتسبه و دلیل بازداشت این دو فعال اجتماعی هیچ اطلاعای در دست نیست.  بنقل از یک منبع نزدیک به این بازداشت شدگان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر بازداشت این دوفعال اجتماعی گفت, ماموران امنیتی پس از بازداشت این دو فعال اجتماعی ضمن انتقال هر دو نفر آنها  به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل توسط دادیار کشیک شعبه مورد نظر که برای این دوفعال اجتماعی پرونده مفتوح کرده بودند اقدام به صدور قرار بازداشت کرد و شاپور نصرت پور و مرتضی ثنائی  با تعیین قرار  بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل جهت تکمیل مراحل بازجوئی منتقل شدند. این منبع مطلع در ادامه گفت با توجه به پیگیریهای صورت گرفته توسط خانوادهای این دو فعال اجتماعی .تا لحظه تنظیم این خبر از عنوان اتهامی به آنها هیچگونه اطلاع رسانی نشده است و آنها از وضعیت این دو شهروند در بی خبری مطلق بسر میبرند. این منبع همچنین گفت, احتمال می رود که بازداشت این فعال اجتماعی مرتبط با اعتراضات گسترده به وضعیت عباس لسانی از فعالان سرشناس ساکن تبریز که در تاریخ ۲۵ دی ماه پس از برگزاری جلسه دادگاه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز، بازداشت و به قرنطینه زندان مرکزی اردبیل منتقل  شد و در حال حاضر در اعتصاب غذابسر میبرد و خانواده وی در بی خبری مطلق از وضعیت و سلامت وی هستند صورت گرفته باشد. شاپور نصرت پور پیش‌تر نیز در جریان برگزاری مراسم پاسداشت روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲، همراه با شمار دیگری از فعالان ترک بازداشت شده بود. وی نهایتا در مهرماه ۹۶ به علت نبود ادله در دادگاهانقلاب شهرستان اهر از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

لازم به ذکر است که حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۲ بهمن ماه طی گزارشی از تفتیش منزل برخی از فعالان اجتماعی ساکن اردبیل  توسط نیروهای امنیتی اطلاع رسانی کرده بود. در این گزارش نیز در همین راستا با حکم دادستانی اردبیل, فردی با نام “عتباتی” محل کار و منزل برخی از فعالین ملی مدنی اردبیلی مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفته بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: