•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

نامه سرگشاده حمزه درویش, زندانی عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج

0
393

دو تن از زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر کرج بنامهای حمزه درویش و توحید قریشی که در تاریخ ۱۷ بهمن ماه و به دنبال یورش ماموران گارد ویژه به سالن سالن ۲۱ اندرزگاه ۷  این زندان بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و علیرغم آسیبهای جسمی شدید  برای دو هفته تحت شرایط سخت در سلول انفرادی نگهداری شدند. 
به گزارش حقوق بشر در ایران، حمزه درویش، زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج با نگارش نامه ای سرگشاده از بدرفتاری هایی که با زندانیانی چون او توسط مسئولین زندان صورت می گیرد توضیح دهد. حمزه درویش پس از بازگشت از سلول انفرادی جهت تنویر افکار عمومی نامه ای نوشته است که در ادامه می آید. او در این نامه سعی دارد رفتارهای غیرقانونی و سلیقه ای مسئولان زندان و همینطور شرح مضروب شدن خود را همراه با معرفی ضاربین توضیح دهد. حقوق بشر در ایران در طی زمانی که حمزه درویش و توحید قریشی در سلول انفرادی بسر می بردند طی گزارشی  از محرومیت این دو زندانی عقیدتی از دسترسی به خدمات پزشکی و درمانی اطلاع رسانی کرده بود. این زندانی عقیدتی نامه خود را با تاکید بر این موضوع آغاز می کند که “بیش از یک دهه است که زندانیان اهل سنت را دور از محل سکونت، به تبعیدگاه رجائی شهر تبعید کرده و هر از گاهی به بهانه واهی برای سرکوب آنها به سالن محل نگهداری این زندانیان یورش می برند”. ضرب و شتم زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران در حالی صورت میگیرد که ایران از امضا کنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که در ماده ۵ این سند بین المللی حقوق بشر بر این نکته تاکید دارد که هیچ انسانی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

 

لازم به ذکر است که محمد درویش  پدر حمزه درویش در تاریخ ۲۹ بهمن ماه سالجاری و در پی احضار تلفنی در اداره اطلاعات رشت حاضر شد و مورد بازجوئی ماموران امنیتی قرار گرفت. مضمون بازجوئی از پدر حمزه درویش پیرامون این نکته بوده که ماموران از آقای درویش خواسته اند که فرزندش را متقاعد کند تا از شکایتش از بازجوی خود صرف نظر کند.

متن نامه این زندانی عقیدتی محروم از حق درمان که در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است در ادامه می آید: 

“رئیس زندان غلامرضا ضیایی با هماهنگی و چراغ سبز وزارت اطلاعات، به بهانه عدم حضور سید توحید قریشی در جلسه دادگاه، دستور سرکوب تمام عیار زندانیان سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ را داد که به این ترتیب نیروهای گارد زندان تمام زندانیان اهل سنت را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند”.
حمزه دروبش در بخشی از این نامه علت اقدام خشونت بار مسئولین زندان را واکنش به خواسته های به حق و قانونی سید توحید قریشی مبنی بر نیاز به دسترسی به وکیل و ابلاغ به موقع احضاریه دادگاه بر اساس قانون عنوان کرده است.
به گفته این زندانی پس از حمله نیروهای گارد ویژه به داخل بند و خارج کردن این دو زندانی از بند، توسط نیروهای گارد به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجددا در دفتر رئیس زندان -غلامرضا ضیایی- نیز در حالی که دستبند و پابند داشته اند مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.
حمزه درویش همچنین در بخش دیگری از این نامه تعدادی از مسئولین زندان رجایی شهر کرج که در جریان این حمله آمریت و عاملیت داشته اند را غلامرضا ضیایی (رئیس زندان)، محسن منصوری (افسر جانشین)، حسن قبادی (معاون سلامت)، اسماعیلی (معاون مالی)، محمد گودرز (رئیس اندرزگاه۷)، مهدی فر (رئیس اندرزگاه ۱۱)، درزی (رئیس بازرسی، محمدی (پاسداربند اندرزگاه ۷)، سید جعفری(مسئول دفتر رئیس زندان) عنوان کرده است.

لازم به یادآوری است در پی حمله خشونت آمیز نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج در تاریخ ۱۷ بهمن ماه به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب و مضروب کردن آنان، دستکم ۸ تن از این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته است. دلیل امتناع این زندانی از حضور در جلسه دادگاه عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ احضار با تاریخ جلسه دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود بوده است.
از این میان ۶ تن علیرغم آسیب دیدگی ناشی از ضرب و شتم و بدون رسیدگی پزشکی روز اول به بند بازگردانده شده ولی حمزه درویش و توحید قریشی پس از انتقال به سلول انفرادی در اعتراض به رفتار خشونت آمیز مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده بودند.
حمزه درویش و توحید قریشی در تاریخ ۱ اسفند ماه از سلول های انفرادی به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب بازگردانده شده و پس از ۱۵ روز به اعتصاب غذای خود پایان دادند. با این حال در ارتباط با آسیب دیدگی این افراد هیچ رسیدگی صورت نگرفته است.

ضرب و شتم زندانیان در ایران مصداق بارز شکنجه و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که بر حق افراد بر رفتاری در شان مقام و شخصیت انسانی آنها را مورد تاکید قرار داده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: