•                  
سه شنبه , ۰۸ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, سپتامبر 29

احضار حبیب ساسانیان, فعال ملی مدنی به دادگاه

0
316

حبیب ساسانیان، فعال ملی مدنی ساکن اردبیل ضمن دریافت ابلاغیه ای الکترونیکی از سوی شعبه ۱۲دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل تا حداکثر ۵ روز آینده احضار شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، حبیب ساسانیان، فعال ملی مدنی ساکن اردبیل همزمان با دریافت ابلاغیه ای که از سوی شعبه ۱۲ دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل صادر شده است میبایست تا تاریخ ۱ خرداد ماه سالجاری در آن محل حضور پیدا کند.

در ابلاغیه صادره که به صورت الکترونیکی است، دلیل احضار این فعال ملی مدنی“تفهیم اتهام توهین به مقامات و نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر و افترا قولی و عندالزوم اخد آخرین دفاع” ذکر شده است و از وی خواسته شده تا ظرف مدت ۵ روز آینده در شعبه ۱۲ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل حاضر پیدا کند. 
حبیب ساسانیان در مردادماه سال ۱۳۹۶ با تودیع قرار وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی پس از ۱۶ ماه بازداشت و بلاتکلیفی از زندان مرکزی تبریز به صورت موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۵ اسفندماه ۱۳۹۶ از برگزاری آخرین جلسه دادرسی بر پرونده حبیب ساسانیان, فعال ملی مدنی توسط شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است حبیب ساسانیان در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت و پس از چند ساعت با تودیع قرار کفالت آزاد شد. نیروهای امنیتی اردبیل بدون در دست داشتن حکم قضایی اقدام به بازداشت و ضرب و شتم آقای ساسانیان در مقابل منزل یکی از بستگان نزدیک وی کردند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: