•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

محکومیت سالار طاهر افشار, فعال ملی مدنی به پرداخت جریمه نقدی بدل از حبس

0
610

“سالار طاهرافشار”، فعال ملی مدنی ساکن ارومیه,  روز گذشته در دادگاه انقلاب این شهر به پرداخت ۱میلیون تومان جزای نقدی بدل از ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از رد درخواست واخواهی وی قطعی و به وی ابلاغ شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ ۱۳۹۸، “سالار طاهرافشار”, فعال ملی مدنی از سوی دادگاه انقلاب ارومیه به پرداخت ۱ میلیون تومان جزای نقدی بدل از حبس محکوم شده است. این حکم پس از صدور به این فعال ملی مدنی ابلاغ شده است.  “سالار طاهرافشار” در تیرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در شهر ارومیه بازداشت و پس از ۱۲ روز آزاد شده بود.

بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه سالار طاهر افشار، از بابت اتهام “عضویت در دسته های معارض کشور” به پرداخت یک میلیون تومان جزای نقدی بدل از یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.
این فعال ملی مدنی پیش از این و در دادگاه بدوی از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه های معاند” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این شهروند ساکن ارومیه در تیرماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای این شهر امنیتی بازداشت و با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادسرا با تودیع وثیقه از بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه در ارومیه آزاد شده بود. در این دادنامه دلیل بازداشت وی پخش اعلامیه در سالگرد تولد بابک خرمدین عنوان شده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.