یک شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

لیست اسامی ۳۴ تن از زندانیان عقیدتی, سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر

0
2653

زندان رجائی شهر کرج از جمله زندانهای ایران است که زندانیان سیاسی و عقیدتی بسیاری در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود هستند. در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان که فقط زندانیان عقیدتی اهل سنت در آن نگهداری میشوند این شهروندان با دنیائی از محرومیت از حقوق شهروندی دست و پنجه نرم میکنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, زندان رجائی شهر کرج از جمله زندانهای مشهور ایران است که در استان البرز قرار گرفته است. اما زندانیان عقیدتی و سیاسی محبوس در بندهای این زندان بدلیل آنچه که کمبود امکانات از لحاظ: تغذیه, بهداشت و درمان, عدم دسترسی زندانیان به سایر امکانات برای رفع نیازهای روزمره آنها و کمبود فضا و ظرفیت در این زندان از جمله مواردی است که بسیار مشهود است. مهمترین نکته ای که این روزها زندانیان محبوس در این زندان با آن دست به گریبان هستند عدم اعزام افراد نیازمند به درمان در مراکز درمانی است که متاسفانه به دستور غلامرضا ضیائی رئیس این زندان همه اعزامها تا اطلاع ثانوی لغو شده است. برخوردهای خشن از سوی مسئولان این زندان با زندانیان عقیدتی علی الخصوص زندانیان محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان مزید بر علیت است تا موج نارضایتی زندانیان عقیدتی سنی مذهب در این زندان بیش از پیش افزایش پیدا کند. تهدید و پرونده‌سازی علیه زندانیان و شکنجه و ضرب و شتم شدید زندانیان عقیدتی در زندان رجائی شهر به امری عادی تبدیل شده است. اعمال این محدودیتها از آنجائی ناشی میشود که مسئولان زندان رجائی شهر بدلیل آنچه که بهانه فرار یک زندانی متهم به قتل و همچنین یک زندانی سیاسی دیگر حین انتقال به مرکز درمانی صورت گرفته بود از اواخر آذرماه سال ۱۳۹۷ اعزام به مراکز درمانی همه‌ زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر را به دستور رئیس این زندان لغو کرده اند لذا خطر جانی و عدم دستری به مرکز درمانی برای ابوالقاسم فولادوند و دیگر زندانیان سیاسی محبوس در این زندان بشدت محصوص میباشد.

یکی از برخوردهای مسئولان زندان رجائی شهر با زندانیان محبوس در این زندان به تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ بازمیگردد که گارد زندان رجایی‌شهر کرج، به همراه «غلامرضا ضیائی» رئیس زندان، نیروهای وزارت اطلاعات و تعداد زیادی لباس شخصی، با یورش به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان که محل نگهداری ده‌ها تن از زندانیان سنی مذهب است، چند تن از آنان را مجروح و به شکل خشونت آمیزی وسایل شخصی آنان را تخریب کرده و عده‌ای را نیز به سلول‌های انفرادی منتقل کردند. علیرغم آسیبهای جسمی بر اکثر زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ وضعیت جسمی حمزه درویش و توحید قریشی بسیار وخیم گزارش شده بود و همزمان این دو زندانی عقیدتی دست یه اعتصاب غذا زده بودند . این دو زندانی عقیدتی پس از سپری کردن دو هفته حبس در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج,  روز چهارشنبه ۱ اسفند ماه ۱۳۹۷ به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ بازگردانده شدند و پس از دو هفته به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان دادند. 

لیست زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در  سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج که توسط  حقوق بشر در ایران  احراز و به‌ روزرسانی شده است، در ادامه می‌آید:

۱- مختار کاکایی:  اهل کردستان( سرپل ذهاب), مدت محکومیت: ۱۵ سال حبس تعزیری,  تقریبا ۴ سال از حبس خود را سپری کرده, ارگان بازداشت کننده اطلاعات سپاه پاسداران

۲- یاسین عباس چوبی:  اهل استان کردستان( سرپل ذهاب), مدت محکومیت: ۱۵ سال حبس تعزیری تقریبا ۴ سال از محکومیت خود را سپری کرده, ارگان بازداشت کننده اطلاعات سپاه پاسداران. 

۳- اسماعیل رشیدی: اهل استان بوشهر, اتهام: عضویت در گروههای معاند نظام, مدت محکومیت: ۵ سال حبس تعزیری, 
تا به امروز ۳ سال از محکومیت خود را سپری کرده. 

۴- حسن رشیدی: اهل استان بوشهر, اتهام: عضویت در گروههای معاند نظام, مدت محکومیت: ۵ سال حبس تعزیری, تا به امروز ۳ سال از محکومیت خود را سپری کرده . 

۵- عبدالرحمن سنگانی: اهل تایباد, محکوم به اعدام ولی حکم اعدام وی به حبس تغییر پیدا کرده و تا به امروز ۱۰ سال است که در حال تحمل حبس می باشد. 

۶- رحمت پاکزار: اهل استان سیستان و بلوچستان, مدت محکومیت: ۵ سال حبس تعزیری, تا به امروز ۲ سال از محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

۷- علی مفاخری: اهل استان کردستان, مدت محکومیت: ۱۰ سال حبس تعزیری, تا به امروز ۵ سال از محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

۸- مریوان کرکوکی: اهل کشور عراق, مدت محکومیت: ۷ سال حبس تعزیری, تا به امروز ۶ سال از محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

۹- محمد عبدالله؛ اهل کشور عراق, مدت محکومیت: ۱۰ سال حبس تعزیری, این زندانی عقیدتی با علی مفاخری همزمان با هم بازداشت شدند. تا به امروز ۵ سال از محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

۱۰- توحید قریشی: اهل استان گیلان- شهرستان تالش, مدت محکومیت: ۵ سال حبس تعزیری ولی دارای یک پرونده مفتوح دیگر با اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه ۲۷ دادگاه انقلاب تهران است که حکم آن هنوز به وی ابلاغ نشده است. باقی مانده مدت محکومیت از پرونده اول ۲ ماه است. 

۱۱- حمزه درویش: اهل استان گلستان- شهرستان تالش, مدت محکومیت: ۱۵ سال حبس تعزیری, تا به امروز ۳ سال از محکومیت حبس خود را سپری کرده است. این زندانی عقفیدتی با امان نامه به ایران بازگشت و مدت دو ماه در سلول انفرادی بود و سپس آزاد شد. بعد از یک سال مجددا توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

۱۲- احمد انجرزی, اهل زاهدان,  اتهامات: تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی و… مدت محکومیت: ۱۵ سال حبس تعزیری, تا به امروز ۲ سال از محکومیت حبس خود را سپری کرده است.  این زندانی عقیدتی بدون حق داشتن وکیل و در عرض چند دقیقه محاکمه شد و همان لحظه هم  محکومیت ۱۵ ساله حبس به وی ابلاغ شد. 

۱۳- امید حسن پورپلی: مدت محکومیت: ۲۰ سال حبس تعزیری, تا به امروز ۹ سال از محکومیت حبس ۲۰ ساله خود را سپری کرده است. این زندانی عقیدتی در سن ۱۵ سالگی به عضویت طالبان در آمده بود و پس از بازداشت در حدود یک سال و نیم پیش از افغانستان به ایران منتقل شده است. 

۱۴- عابد جهان دیده: مدت محکومیت: ۲۰ سال حبس تعزیری, تا به امروز ۹ سال از محکومیت حبس ۲۰ ساله خود را سپری کرده است. این زندانی عقیدتی در سن ۱۵ سالگی به عضویت طالبان در آمده بود و پس از بازداشت در حدود یک سال و نیم پیش از افغانستان به ایران منتقل شده است. 

۱۵- حسام بادروج: مدت محکومیت: ۲۰ سال حبس تعزیری, تا به امروز ۹ سال از محکومیت حبس ۲۰ ساله خود را سپری کرده است. این زندانی عقیدتی در سن ۱۵ سالگی به عضویت طالبان در آمده بود و پس از بازداشت در حدود یک سال و نیم پیش از افغانستان به ایران منتقل شده است. 

۱۶- سید قاسم آبسته: اهل کردستان, اتهامات: محاربه از طریق هواداری از گروه‌های سلفی,  این زندانی عقیدتی در خردادماه سال ۹۵ توسط قاضی مقیسه به اعدام محکوم شد با این حال دستگاه قضایی از نقض حکم بدوی و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض خبر داده است. در حال حاضر قاسم آبسته بیش از ۹ سال است که به صورت بلاتکلیف در زندان رجایی شهر زندانی است.

۱۷- کامران شیخه: اهل کردستان,  تاریخ بازداشت: ۱۶ آذر سال ۱۳۸۸, اتهامات: تبلیغ علیه نظام،  اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در گروه‌های سلفی، افساد فی‌الارض، محاربه, این زندانی عقیدتی پیش از این به اعدام محکوم شد با این حال دستگاه قضایی از نقض حکم بدوی و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض خبر داده است. در حال حاضر کامران شیخه بیش از ۹ سال است که به صورت بلاتکلیف در زندان رجایی شهر زندانی است.

۱۸- فرهاد سلیمی: اهل شهر سقز, تاریخ بازداشت: بهمن ماه ۱۳۸۸, ارگان بازداشت کننده: وزارت اطلاعات, اتهامات: تبلیغ علیه نظام،  اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در گروه‌های سلفی، افساد فی‌الارض، محاربه, این زندانی عقیدتی پیش از این به اعدام محکوم شد با این حال دستگاه قضایی از نقض حکم بدوی و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض خبر داده است. در حال حاضر فرهاد سلیمی بیش از ۹ سال است که به صورت بلاتکلیف در زندان رجایی شهر زندانی است.

۱۹- ایوب کریمی: اهل کردستان, اتهامات: تبلیغ علیه نظام،  اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در گروه‌های سلفی، افساد فی‌الارض، محاربه, این زندانی عقیدتی پیش از این به اعدام محکوم شد با این حال دستگاه قضایی از نقض حکم بدوی و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض خبر داده است. در حال حاضر ایوب کریمی بیش از ۹ سال است که به صورت بلاتکلیف در زندان رجایی شهر زندانی است.

۲۰- داوود عبداللهی: اهل کردستان, اتهامات: تبلیغ علیه نظام،  اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در گروه‌های سلفی، افساد فی‌الارض، محاربه, این زندانی عقیدتی پیش از این به اعدام محکوم شد با این حال دستگاه قضایی از نقض حکم بدوی و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض خبر داده است. در حال حاضر داوود عبداللهی بیش از ۹ سال است که به صورت بلاتکلیف در زندان رجایی شهر زندانی است.

۲۱- انور خضری: اهل کردستان, مهاباد, تاریخ بازداشت:  تاریخ ۱ بهمن‌ماه ۱۳۸۸, ارگان بازداشت کننده: وزارت اطلاعات در ارومیه, اتهامات: محاربه، فساد فی‌الارض، بغی، اقدام علیه امنیت ملی، عضویت و همکاری با احزاب کردی و همچنین عضویت و همکاری با گروه طالبان و القاعده، ترور ماموستا ابوبکر تینا، روحانی اهل سنت و گویا مخالف رژیم، تردد غیر قانونی از مرز. این زندانی عقیدتی پیش از این به اعدام محکوم شد با این حال دستگاه قضایی از نقض حکم بدوی و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض خبر داده است. در حال حاضر انور خضری بیش از ۹ سال است که به صورت بلاتکلیف در زندان رجایی شهر زندانی است.

۲۲- خسرو بشارت: اهل کردستان, اتهامات: تبلیغ علیه نظام،  اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در گروه‌های سلفی، افساد فی‌الارض و محاربه, این زندانی عقیدتی پیش از این به اعدام محکوم شد با این حال دستگاه قضایی از نقض حکم بدوی و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض خبر داده است. در حال حاضر خسرو بشارت بیش از ۹ سال است که به صورت بلاتکلیف در زندان رجایی شهر زندانی است.

۲۳- جمال قادری: محکوم به ۸ سال حبس تعزیری, نامبرده به اتهام عضویت در گروه توحید و جهاد در پرونده ای دیگر در حال تحمل حبس میباشد. 

۲۴- فواد بابائی: به اتهام محاربه و عضویت در گروه توحید و جهاد و با حکم اعدام در حال تحمل حبس میباشد. 

۲۵- تیمور نادری زاده: به اتهام محاربه و عضویت در گروه توحید و جهاد و با حکم اعدام در حال تحمل حبس میباشد. 

۲۷- فرزاد شاه نظری: به اتهام محاربه و عضویت در گروه توحید و جهاد و با حکم اعدام در حال تحمل حبس میباشد. 

۲۸- برهان اصغریان: به اتهام محاربه و عضویت در گروه توحید و جهاد و با حکم اعدام  در حال تحمل حبس میباشد. 

۲۹- جبارحسنی: به اتهام محاربه و عضویت در گروه توحید و جهاد و با حکم اعدام در حال تحمل حبس میباشد. 

۳۰- فرزاد حسینی: به اتهام محاربه و عضویت در گروه توحید و جهاد و با حکم اعدام  در حال تحمل حبس میباشد. 

۳۱- فیروز حمیدی: به اتهام  محاربه و عضویت در گروه توحید و جهاد و با حکم اعدام در حال تحمل حبس میباشد. 

۳۲- عبدالله شریعتی: به اتهام  محاربه و عضویت در گروه توحید و جهاد و با حکم اعدام در حال تحمل حبس میباشد. 

۳۳- برزان نصرالله زاده: تاریخ بازداشت: ۱۹ خرداد ۱۳۸۹, ارگان بازداشت کننده: وزارت اطلاعات, اتهام: محاربه و عضویت در گروه توحید و جهاد با حکم اعدام در حال تحمل حبس میباشد. 

۳۴- فرشید ناصری: اهل سنندج, مدت محکومیت ۱۲ سال حبس تعزیری, نامبرده ۹ سال از محکومیت ۱۲ ساله خود را سپری کرده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: