شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

احمد رئیسی, فعال دانشجوئی احضار تفهیم اتهام و بازداشت شد

0
1163

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, احمد رئیسی, فعال دانشجوئی و دبیر پیشین انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه ابوعلی سینا همدان پس از احضار به دادسرای عمومی و انقلاب همدان بازداشت و به زندان مرکزی همدان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانال تلگرامی دانشجویان متحد, صبح امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, احمد رئیسی, فعال سیاسی و دبیر پیشین انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه بوعلی سینای همدان در پی احضار به دادسرای عمومی و انقلاب همدان بازداشت و با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان روانه زندان مرکزی همدان شد. 

برپایه این گزارش, احضار احمد رئیسی به دادسرا در پی شکایت یکی از ارگانهای امنیتی از این فعال سیاسی دانشجوئی به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب همدان صورت گرفت.  

بازداشت این فعال سیاسی در پی عدم تامین وثیقه مذکور تا پایان ساعت اداری صورت گرفت و احمد رئیسی در حال حاضر در بند قرنطینه زندان مرکزی همدان بسر می برد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام  و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی و دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده در آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال دانشجوئیحقوق شهروندی در ایرانقرار وثبقهسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانفعالان دانشجوئی در جمهوری اسلامیزندان الوندزندان مرکزی همدانبازداشت شهروندان در ایراناعلامیه جهانی حقوق بشر در ایرانفعالان دانشجوییاحمد رئیسیزندان الوند همدانقرار وثیقهاستان همدانسرکوب فعالان دانشجویی در ایراناحمدرئیسیفعال دانشجویی احمد رئیسینقض حقوق بشر در ایرانقرار وثیثهفعالان دانشجویی در ایراندانشگاه بوعلی سینای همداناحمد رئیسی فعال دانشجوییفعال دانشجوییتفهیم اتهامسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانفعالان دانشجوئیتفهیم اتهام زندانیاندانشگاه بوعلی سینادادگاه انقلاب همدانحقوق بشر در ایراندانشگاه بوعلی همدانصدور قرار وثیقهاحضار و تفهیم اتهامشهرستان همداناعلامیه جهانی حقوق بشرانجمن اسلامی دانشگاه بوعلی همداناخبار نقض حقوق بشر در ایرانشعبه بازپرسیاحضار و بازپرسیاحضار و بازداشت دانشجویانحقوق شهروندیاحضار و بازداشتسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوییتفهیم اتهام شهروندان در ایرانانجمن فرهنگ و سیاست

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: