•                  
جمعه , ۰۷ آذر , ۱۳۹۹
جمعه, نوامبر 27

احمد رئیسی, فعال دانشجوئی احضار تفهیم اتهام و بازداشت شد

0
237

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, احمد رئیسی, فعال دانشجوئی و دبیر پیشین انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه ابوعلی سینا همدان پس از احضار به دادسرای عمومی و انقلاب همدان بازداشت و به زندان مرکزی همدان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانال تلگرامی دانشجویان متحد, صبح امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, احمد رئیسی, فعال سیاسی و دبیر پیشین انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه بوعلی سینای همدان در پی احضار به دادسرای عمومی و انقلاب همدان بازداشت و با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان روانه زندان مرکزی همدان شد. 

برپایه این گزارش, احضار احمد رئیسی به دادسرا در پی شکایت یکی از ارگانهای امنیتی از این فعال سیاسی دانشجوئی به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب همدان صورت گرفت.  

بازداشت این فعال سیاسی در پی عدم تامین وثیقه مذکور تا پایان ساعت اداری صورت گرفت و احمد رئیسی در حال حاضر در بند قرنطینه زندان مرکزی همدان بسر می برد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام  و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی و دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده در آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجویی احمد رئیسیفعال دانشجوئیفعالان دانشجوییفعالان دانشجویی در ایرانفعالان دانشجوئیفعالان دانشجوئی در جمهوری اسلامیقرار وثیقهقرار وثیثهقرار وثبقهنقض حقوق بشر در ایرانانجمن فرهنگ و سیاستانجمن اسلامی دانشگاه بوعلی همداناحمد رئیسیاحمد رئیسی فعال دانشجوییاحمدرئیسیاحضار و بازپرسیاحضار و بازداشتاحضار و بازداشت دانشجویاناحضار و تفهیم اتهاماخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان همداناعلامیه جهانی حقوق بشراعلامیه جهانی حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانتفهیم اتهامتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایراندانشگاه بوعلی همداندانشگاه بوعلی سینادانشگاه بوعلی سینای همداندادگاه انقلاب همدانزندان مرکزی همدانزندان الوندزندان الوند همدانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانشهرستان همدانشعبه بازپرسیصدور قرار وثیقه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: