•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

احضار و بازداشت علی لیراوی، فعال دانشجویی توسط اداره اطلاعات لرستان

0
540

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات لرستان پس از احضار علی لیراوی، فعال دانشجویی در دانشگاه لرستان را احضار و بازداشت کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه سه شنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، علی لیراوی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. 

یک منبع آگاه ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “روز دوشنبه طی تماس تلفنی از علی لیراوی خواسته شده بود برای پاره ای از توضیحات به ستاد پیگیری اداره اطلاعات لرستان مراجعه کند اما در پی مراجعه این فعال دانشجوئی وی را بازداشت و در حالی حاضر در بازداشتگاه اداره اطلاعات بسر می برد. قرار بود امروز با تودیع قرار کفالت آزاد بشه اما با توجه به مخالفت بازپرس پرونده و تمدید قرار بازداشت تا روز شنبه این فعال دانشجوئی در بازداشت به سر خواهد برد.”

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجویی علی لیراویفعال دانشجوئیفعال دانشجوئی علی لیراویفعالان مدنیفعالان دانشجوییفعالان دانشجویی در ایرانفعالان دانشجوئیفعالان دانشجوئی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق دانشجویان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی دانشجویاننقض حقوق شهروندی در ایرانانجمن اسلامی دانشجویانانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستاناحضار و بازداشتاحضار و تفهیم اتهاماداره اطلاعاتاداره اطلاعات لرستانبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریبازداشتگاه اداره اطلاعاتجامعه دانشجویانجامعه دانشجویان ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی دانشجویان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایراندانشگاه لرستاندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایراندبیر انجمن اسلامی دانشجویانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانعلی لیراویعلی لیراوی فعال دانشجوییعلی لیراوی فعال دانشجوئی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: