•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

علی نیکخو, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین محروم از حق مرخصی و آزادی مشروط

0
1197

حقوق بشر در ایران –علی نیکخو”, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد علیرغم اینکه ۳ سال از مجموع محکومیت حبس خود را سپری کرده از حق مرخصی و یا آزادی مشروط محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۸, “علی نیکخو”, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین که تا به امروز ۳ سال از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود را که پیشتر از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل آن محکوم شده بود سپری کرده است و تا به امروز با درخواست مرخصی وی در پی ممانعت مسئولان زندان اوین مخالفت شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “علی نیکخو”, ۳۸ ساله, اهل آذربایجان غربی, از سال ۱۳۹۵, در حال سپری کردن دوران حبس ۵ سال خود می باشد تا به امروز حتی برای ۱ بار هم با درخواست مرخصی وی موافقت نشده است و عدم موافقت با در خواست مرخصی در حالی است که پیش از این نیز درخواست آزادی مشروط وی نیز موافقت نشد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ از سوی دیگر با توجه به سپری کردن ۳ سال از مجموع حبس ۵ ساله “محمد نیکخو” در اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین, در خواستی که برای آزادی مشروط به مسئولان زندان هم داده بود رد شده است. 

لازم به ذکر است؛ “محمد نیکخو”, در جریان تجمعات اعتراضی سالی ۱۳۸۸ که به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در کل ایران برگزار شده بود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این وزارتخانه در زندان اوین منتقل شده بود و پس از ۴۰ روز و اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده “محمد نیکخو”, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “محمد مقیسه” از بابت اتهام”اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا مورد تائید قرار گرفت. 

با توجه به قطعی شدن حکم ۵ سال حبس تعزیری بر علیه “محمد نیکخو”, وی در اواسط آبان ماه ۱۳۹۵, جهت تحمل دوران حبس ۵ ساله خود راهی زندان اوین شد و از تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۷, به اندرزگاه ۸ سالن ۸ زندان اوین منتقل شد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: