جمعه , ۱۱ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 31

بازداشت امیرامیرقلی، از اعضای هیئت تحریریه نشریه «گام» توسط نیروهای امنیتی

0
1716

امیر امیرقلی, فعال مدنی و از اعضای هیئت تحریریه نشریه «گام» روز دوشنبه ۲۴ دی ماه در منزل شخصی‌اش  توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۷ امیر امیرقلی فعال مدنی و از اعضای هیئات تحریریه نشریه گام در منزل شخصی خود واقع  در بابلسر توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر بازداشت این فعال مدنی گفت,  علت بازداشت او ارتباط و حمایت وی از تجمعات اعتراضی و اعتصاب گسترده کارگران گروه ملی فولاد اهواز و نیشکر هفت تپه بوده است. این منبع مطلع در ادامه گفت با وجود گذشت دو روز از بازداشت امیر امیرقلی,  خانواده وی از سلامت و حتی محل نگهداری وی بی خبر هستند و همین مساله موجی از نگرانی را در آنها ایجاد کرده است.

این منبع مطلع افزود, امیر امیرقلی به بیماری دیابت مبتلا است و باید حداقل ۴ نوبت انسولین خاصی را که پزشک معالجش برای وی در نظر گرفته است را تزریق کند. امیر امیرقلی از اعضای هیئت تحریریه نشریه سیاسی، صنفی و فرهنگی «گام» است، این نشریه تا کنون سلسله یادداشت‌هایی را با موضوع‌های کارگری و در پیوند با اعتراض‌های اخیر در ایران منتشر کرده است.

این فعال مدنی پیش از این در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» و «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

جلسه دادگاه تجدیدنظر این زندانی سیاسی مورخ ۱۳ مردادماه سال ۹۵ برگزار شد و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با قضاوت «قاضی قمی‌زاده» حکم ۱۹ سال و شش‌ماه حبس امیر امیر امیرقلی را به ۸ سال زندان کاهش داد.

بر اساس این حکم، آقای امیرقلی از اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» تبرئه و به اتهامات «توهین به ائمه اطهار» به ۵ سال، «توهین به امام و رهبری» به ۱ سال و «تبلیغ علیه نظام» به ۲ سال و جمعاً به ۸ سال حبس محکوم شد که البته این حکم تجمیع و قرار شد پنج سال آن اجراییشود؛ در زمان تحمل دوران حبس، به خاطر اعطای عفو نوروزی محکومیت آقای امیرقلی به دوسال و نیم حبس کاهش یافت.

او نهایتا روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، با اتمام محکومیت از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

لازم به توضیح است که عسل محمدی از دیگر اعضای نشریه گام نیز در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از اتمام بازجوئی بطور موقت و با قرار وثیقه آزاد شد. 

همچنین در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷ دو تن دیگر از اعضای نشریه گام به نامهای امیرحسین محمدی فر و ساناز الهیاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در حال حاضر در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجوئی میباشند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.