•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

امیر سلیمی اقدم, زندانی امنیتی بطور مشروط آزاد شد

0
578

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, امیر سلیمی اقدم, زندانی امنیتی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اوین بطور مشروط آزاد شد. این زندانی امنیتی پس از آزادی مشروط ممنوع الخروج شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, امیر سلیمی اقدم, زندانی امنیتی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اوین, که در مرخصی بسر می برد طی تماس تلفنی متوجه شد که مرخصی وی به آزادی مشروط تبدیل شده است. این زندانی امنیتی, متولد سال ۱۳۵۸, شهرستان مهاباد, دارای مدرک تحصیلی دکترا در رشته فقه و مبانی حقوق و تا پیش از بازداشت، استاد دانشگاه آزاد واحد مهاباد که با اتهام جاسوسی برای عربستان سعودی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود بطور مشروط آزاد شد. پس از آزادی حکم ممنوعیت خروج از کشور امیر سلیمی مقدم اجرا شد.

همچنین یک منبع مطلع از وضعیت امیر سلیمی اقدم در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “این زندانی امنیتی از تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸ و پس از شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود و طی این مدت با توجه به تماس دریافتی از واحد اجرای احکام دادسرای امنیت تهران به وی اطلاع داده شد که نیاز به بازگشت به زندان ندارد و آزاد شده است”. 

امیر سلیمی اقدم, در مرحله دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اتهام “جاسوسی برای عربستان سعودی” به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر به ۵ سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی تغییر کرد. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و آغاز مراحل بازپرسی پرونده وی توسط علی قناعت کار, بازپرس شعبه ۱ بازپرسی دادسرای امنیت مورد بررسی قرار گرفت و امیر سلیمی اقدم با اتهام “جاسوسی برای عربستان سعودی” تفهیم اتهام شد. 

امیر سلیمی اقدم, استاد سابق دانشگاه آزاد واحد مهاباد در تاریخ ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۵, در تماسی از سوی ماموران وزارت اطلاعات و جهت شرکت در یک سمینار در خصوص افراطی‌گرائی مذهبی به تهران دعوت شده بود که به محض ورود به فرودگاه مهرآباد تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی در زندان اوین تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت و پس از ۳۰ روز بازجوئی به اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین منتقل شد و در زمستان ۱۳۹۸ به اندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اوین منتقل شد. 

لازم به ذکر است جرم جاسوسی از جمله اتهاماتی است که از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما در ایران طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان را از بابت بدور از واقعیت جاسوسی بازداشت کرده و در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بر علیه این افراد احکام حبس تعزیری طولانی مدت و یا اعدام صادر کردند. 

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان و نوع فعالیتهای آنان از این موارد بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

سرکوب شهروندان دو تابعیتی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین هر انسانی با هر نوع اتهام به محق به برخورداری از حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: