•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

انتقال آرکان علیزاده پس از اتمام بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه

0
82

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، آرکان علیزاده، شهروند اهل ارومیه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، آرکان علیزاده – متولد: ۱۳۷۷- اهل ارومیه، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان مرکزی این شهرستان منتقل شد. 

اتهام تفهیم شده به آرکان علیزاده « همکاری با گروههای سلفی مخالف نظام » از سوی بازپرس شعبه ۶ دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه اعلام و برای آزادی موقت این شهروند قرار وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد ریال صادر شده است. 

این شهروند اهل ارومیه در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، به اتهام تبلیغ برای گروه‌های سلفی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه جهت بازجوئی و تفهیم اتهام منتقل شده بود. 

یک منبع مطلع در تشریح این خبر افزود: “ارکان علیزاده، به مدت ٨ روز در بند تلاش موسوم به قرنطینه بوده و ۲ روز پیش به بند زندانیان سیاسی زندان ارومیه منتقل شد.”

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجوئی و بازپرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحاربه از طریق حمایت از گروههای سلفیمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانهمکاری با گروههای سلفیگروههای تکفیریگروههای جهادیگروههای سلفیآرکان علیزادهاداره اطلاعاتاداره اطلاعات ارومیهارکان علیزادهبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت آرکان علیزادهبازداشت اداره اطلاعات ارومیهبازداشت ارکان علیزادهبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردایرانشهروندان کرددر ایرانشهروندان شهروندان کرد در ایرانعضویت در گروههای سلفی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: