•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

آریا جعفری، عکاس مطبوعاتی بازداشت شد

0
188

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۷مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی آریا جعفری، عکاس مطبوعاتی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از انجمن عکاسی مطبوعاتی ایران، روز یکشنبه ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، آریا جعفری، عکاس مطبوعاتی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، بازداشت آریا جعفری، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از علت بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری آریا جعفری اطلاعی در دسترس نیست.‌

همچنین، این عکاس مطبوعاتی، از لحظه بازداشت از حقوق اولیه یک متهم برای دسترسی به تماس تلفنی با خانواده و یا وکیل نورد نظر خود محروم است.

آریا جعفری، سابقه فعالیت با رسانه های داخلی ایران را دارد و برنده جوایز مختلفی در زمینه عکاسی مطبوعاتی شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.