•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت میلاد فدایی و صبا شعردوست توسط نیروهای امنیتی

0
179

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۸مهر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش نیروهای امنیتی صبا شعردوست و میلاد فدایی اصل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، ظهر امروز دوشنبه ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۱، میلاد فدایی اصل و صبا شعردوست، دو تن از شهروندان ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

تا لحظه تنظیم این خبر از دلایل بازداشت، اتهامات و ارگان بازداشت کننده این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، چندی پیش در جریان تجمع اعتراضی که در واکنش به جان باختن مهسا امنیتی در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود نیروهای امنیتی صبا شعردوست را به همراه چند تن دیگر بازداشت و پس از انتقال وی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی سپس با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود.

همچنین، گوشی تلفن همراه صبا شعردوست در توقیف ارگان امنیتی بازداشت کننده وی مانده بود.

میلاد فدایی اصل، هم خبرنگار و فعال رسانه ای پیشتر در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی به حبس و محرومیت از تحصیل و منع کار در حرفه خبرنگاری محکوم شده بود.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

منع دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.