•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت دو شهروند اهل سقز توسط نیروهای امنیتی

0
51

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۸شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات به جان باختن مهسا امینی در شهر سنندج ۲ تن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمد ذبیحی – فرزند: محمدامین – متولد: ۱۳۷۹، کامیار حیدری – متولد: ۱۳۶۱، در جریان برگزاری اعتراضات به جان‌ باختن مهسا امینی، در مقابل فرمانداری شهرستان سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، علیرغم گذشت بیش از ۱ روز بازداشت این ۲ نفر و مراجعات مکرر خانواده های آنها به ارگانهای امنیتی و قضایی شهرستان سقز از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی آنها اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، پس انتشار خبر جان باختن مهسا(ژینا)امینی، متولد: ۱۳۷۹، که برای دیدار با اقوام خود از شهرستان سقز به تهران سفر کرده بود اعتراضات گسترده ای از سوی شهروندان در شهرستان سقز و شهر سنندج مرکز استان کردستان در اعتراض به بازداشت و جان باختن این دختر ۲۲ ساله در بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران برگزار شده است.

بازداشت و پرونده سازی بر علیه شهروندان به اتهام حضور در اعتراضات مسالمت آمیز در حالی صورت می‌گیرد که مطالبه آنها برای دستیابی به حقوق شهروندیشان و در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و پی پایه و اساس بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.